Historie

Duchovním otcem a zakladatelem projektu, který se v Rakousku jmenuje Zeitbank55+
je Fritz Ammer.


„Mateřský“ spolek Dachverband Zeitbank55+ a SPES e. V. sídlí ve Schlierbachu v Rakousku. Odtud je celý projekt koordinován a tento spolek je nositelem know-how a garantem multiplikace do dalších států Evropské unie.

První spolky ZB 55+ začaly vznikat v roce 2003 a v současné době existuje bezmála 50 skupin v Rakousku a Německu. V Německu se tento projekt nazývá Zeitbank plus

Aktuálně v projektu

foto

...a zase ty ponožky...

10.3.2019
Tentokrát jsme měly v úmyslu zajít do Central parku na Pankráci a trochu se protáhnout, ale vzhledem k silnému větru jsme zůstaly raději v teple u čaje a povídání. Několik z nás mělo s sebou jehlice a klubka, tak jsme pokračovaly v pletení ponožek, ostatní se s chutí pustily do vybarvování relaxačních mandal. Doufáme, že se nám počasí brzy umoudří a budeme moci vyrazit někam ven do přírody.

foto

Chotěboř byla v režii SOUSEDŮ a malování mandal

18.2.2019
Krásný společný a tvořivý čas jsme si v únoru užili s malováním mandal... S velikou zvědavostí jsme usedali ke stolům, kde už na nás čekaly zajímavé černobílé obrázky a různobarevné pastelky a pastely... Hodně jsme si malování užili a výsledky byly pro nás všechny překrásné... Zkuste si to také... stojí to za to...

foto

Noví SOUSEDÉ plus - v letošním roce se k nám přidali i SOUSEDÉ z Kadaně

15.2.2019
Vítáme naše nové SOUSEDY plus z Kadaně, kteří se přidali do naší sousedské "party". Napsali o sobě... "Klub SOUSEDÉ plus Kadaň byl založen spolupracovníky RADKA z. s. v únoru 2019. Protože jsme na úplném začátku, sháníme další členy, kteří přinesou do skupiny nové nápady, výměnu drobných služeb nebo sdílení společných aktivit. Scházet se budeme v budově RADKY, Kpt. Jaroše 630, Kadaň. Kdo by měl zájem se k nám přidat, neváhejte a ozvěte se: Ing. Lenka Drábková, 775 705 844 nebo dobrovolnik.radka@gmail.com. Více informací připravujeme na internetových stránkách RADKA z. s.: www.radka.kadan.cz" A tak jestli jste z Kadaně a blízkého okolí a máte chuť pro druhé něco udělat a případně se vám na něco nedostává času nebo zkušeností... NEVÁHEJTE... SOUSEDÉz Kadaně vás mohou podpořit!!!

foto

Masopustní tvoření

30.1.2019
Tentokrát jsme se ponořili do masopustní doby a to vyprávěním pohádky "Z chaloupky na vršku". Ta nás tak inspirovala, že jsme společně vyrobili mnoho různých maškar, podivuhodných postaviček i různých strašidýlek. Setkání jsme zakončili společným posezením u čaje a velké mísy masopustních koblih.

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus Lidový dům z Polné

24.1.2019
Vítáme do našich řad nové SOUSEDY plus z Polné na Vysočině. Pokud bydlíte v tomto překrásném městečku a chtěli byste se přidat, budete vítáni... aneb jak napsala vedoucí klubu Eva Hobzová: "Ahoj! Jsme klub Sousedé plus Lidový dům v Polné a kromě činnosti v klubu se setkáváme i při dobrovolnických aktivitách pro farnost Polná, nebo ve spolku Lidový dům v Polné. Jsme většinou rodiče malých dětí, ale zveme mezi sebe členy všech věkových kategorií. Těšíme se, že se staneme velkou mezigenerační partou přátel." Kontaktovat ji můžete na emailu: eva.hobza@gmail.com

foto

Chotěbořští SOUSEDÉ plus se opravdu nenudí

23.1.2019
Všichni rádi čteme, tak jsme se vypravili do knihovny Ignáta Herrmana a fakt jsme si to užili...

foto

Silvestrovská SOUSEDSKÁ Boccia ve Zlíně

2.1.2019
Dne 31.12.2018 ve 14 hodin odpoledne se konala sousedská chodbová Boccia - turnaj se uskutečnil v 6. podlaží domu na Broučkově ulici 5352 ve Zlíně. Jedná se o první ročník a věříme, že se tato tradice ujme a v dalších letech osídlíme i dráhy (chodby) v jiných patrech domu.Klání se uskutečnilo za dobré nálady a vítězkou se stala Eva. Porazila Zdenku, Marcelu i Romana v tomto pořadí. Boje trvaly dvě hodiny. Zákeřná dráha v podobě zakřivené (vypouklé) podlahy na chodbě byla soupeřem nejrafinovanějším. Buzary ode zdí byly neočekávaně deformovány vstupy do bytů. Náročnost této dráhy se projevila v plné šíři a délce. Rovněž temno v prostorách ztěžovalo zdánlivě jednoduchou hru. Věříme, že tento příklad se stane táhnoucím a inspirativním i pro ostatní členy sousedských skupin.

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus z Břeclavi

15.12.2018
Jako krásný vánoční dárek si vyplnili přihlášku do SOUSEDŮ plus břeclavští SOUSEDÉ... "Kromě vzájemné podpory a výměny služeb, rádi pomáháme i druhým, organizujeme charitativní akce a scházíme se bez ohledu na věk. Podporujeme se mezigeneračně. Bydlíte v Břeclavi a chcete něco nabídnou nebo naopak potřebujete v něčem vypomoct? Přidejte se k nám... Kontakt: Soňa Hošková - 702 022 560, hoskova1@seznam.cz"

S počítači v Pujmance

12.12.2018
Počítačové mini školení V rámci udržení kroku s okolním světem jsme si připravili počítačové mini školení včetně rad jak s ním bezpečně zacházet, jak si ukládat i "uklízet" své soubory a jak je pak najít. Myslím, že nejdůležitější pro nás bylo i to, že z něj už nemáme takovou obavu a že když víme jak to všechno funguje, tak nás pak začne i trochu poslouchat. A to je velmi příjemné zjištění.

foto

Setkání sousedů v Ivančicích

12.12.2018
Ve dnech 5. - 6. 11.2018 proběhlo v Ivančicích u Brna setkání vedoucích a koordinátorů dobrovolnických klubů Sousedé plus. S potěšením Vám mohu oznámit že jsme zase o něco chytřejší. Na setkání které se konalo ve středisku volného času Horizont jsme se po ůvodní prezentaci a výborném občerstvení dozvěděli mnoho užitečných rad a postřehů. Seznámily jsme se s fungováním, pořádanými akcemi a dalšími činnostmi ostatních sousedských skupin.Celá akce tak pro nás byla velmi přínosná. Je důležité dozvídat se o dění v ostatních skupinách a nechávat se tak inspirovat dobrou praxí.


Autor řešení, administrátor: Roman Miškovčík Plzeň, Grafika: Hanja.eu
Všechna práva vyhrazena ©2019 TOTEM, z.s.