Historie

Duchovním otcem a zakladatelem projektu, který se v Rakousku jmenuje Zeitbank55+
je Fritz Ammer.


„Mateřský“ spolek Dachverband Zeitbank55+ a SPES e. V. sídlí ve Schlierbachu v Rakousku. Odtud je celý projekt koordinován a tento spolek je nositelem know-how a garantem multiplikace do dalších států Evropské unie.

První spolky ZB 55+ začaly vznikat v roce 2003 a v současné době existuje bezmála 50 skupin v Rakousku a Německu. V Německu se tento projekt nazývá Zeitbank plus

Aktuálně v projektu

foto

První návštěva v novém roce 2021 přijela z Nepomuku

14.1.2021
Jaké jsou možnosti podpory seniorů v krizovém stavu COVID 19, co se vlastně děje v projektu SOUSEDÉ plus, možností dobrovolnictví jak pro seniory tak i jejich zapojení na druhé straně pole- sdílení zkušeností, navázání spolupráce... to všechno jsme rozdiskutovali na první návštěvě v TOTEmu. Těšíme se na pokračování a další spolupráci...

foto

V příštím roce všechno dobré

29.12.2020
Do nového roku 2021 přejeme víc SOUSEDSKÉHO SETKÁVÁNÍ...

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Přidejte se k nám III.

12.12.2020
TOTEMový pokec na dálku Těm, kterým chybí rozhovory s jinými lidmi, možnost „zakecat se na rohu“, je určen on_line nápad, jak si bezpečně a příjemně popovídat, aniž bychom riskovali nějaký přenos virů či bacilů. TOTEM otevírá k „Setkávání se…“ virtuální místnost a prostě zve „na pokec“ Od 1. 12. 2020 je otevřena „místnost“ (odkaz na našich www) Stačí klik na odkaz a potkáte se s našimi koordinátory a dalšími seniory ve videohovoru. Vidíte své obličeje, slyšíte se navzájem a můžete si popovídat. Čas osobních setkání ještě nenastal, ale rádi uslyšíme kohokoli, kdo se bude chtít připojit. Máme tak šanci povyprávět si s různými zajímavými lidmi. www.totemplzen.cz/b

foto

Za SOUSEDÉ plus na Vysočině

8.12.2020
Navštívili jsme SOUSEDY v Chotěboři a v Lípě. Probrali jsme, jak se jim daří, co zrovna aktuálně chystají… a není toho málo, i když čas je tak nelaskavý… V Chotěboři jsme si po schůzce s koordinátorem a dalšími prohlédli výstavu betlémů a krásnou scenérii připravenou k čertování, na které se podílely seniorky ze SOUSEDÉ plus Chotěboř a v Lípě zas chystají SOUSEDSKOU telefonní budku, ze které se už nedá sice telefonovat, ale dají se v ní nechávat vzkazy na nástěnce, vyměňovat knihy a spoustu dalších věcí. Je to vlastně nápad na novou formu komunikace, kterou vedle aplikace nebo notýsku mohou SOUSEDÉ plus® využívat. Nevynechali jsme ani dobrovolnická centra v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě, kde jsme prezentovali naše seniorské a proseniorské dobrovolnické programy.

foto

Spanilá jízda po Vysočině

7.12.2020
Počátkem prosince jsme se vydali na třídenní cestu po Vysočině, protože doba je stále nejistá, vánoce se kvapem blíží a Vysočina je plná SOUSEDÉ plus®. Dalším z důvodů je, že se letos díky COVID 19 poprvé nesejdeme na celostátním sousedském setkání, a tak jsme se snažili alespoň krátkými návštěvami nabízet podporu individuálně. V rámci všech setkání jsme probrali nabídku TOTEMových on_line programů pro seniory včetně metodiky Instruktáže pro seniory k on_line programům, nápady a inspirace k realizaci dalších aktivizačních projektů pro seniory – mentoringová podpora osamělých seniorů MOSTY, podpora seniorů navzájem, Pohádkové babičky, seniorský dobrovolnický klub LETOKRUHY, Přítel na telefonu, Papírové dopisy, a další. Proběhlo i sdílení zkušeností z první a druhé vlny COVID 19.

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Přidejte se k nám II.

26.11.2020
TOTEMový program pro Nouzový stav www.totemplzen.cz/p S doporučením „Buďte aktivní i doma, nastavte si režim, vzdělávejte se, nezapomínejte cvičit, zaměstnejte ruce třeba pletením pro pěstouňátka a přitom poslouchejte hudbu. Doma v bezpečí, s šálkem čaje, dobrou kávou či vínem“ byl připravený i TOTEMový program pro Nouzový stav. Mnohé subjekty z umělecké, kulturní či vzdělávací oblasti se rozhodly zpřístupnit své uzavřené akce a zážitky alespoň virtuální cestou. Od jara 2020 soustřeďujeme zajímavé tipy a odkazy, co sledovat, kam se dívat, aby seniorům nic neuniklo, a věříme, že tak přinášíme radost do mnohých domácností…

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Přidejte se k nám

18.11.2020
TOTEM jako tvůrce video programů – www.totemplzen.cz/p Již od května natáčíme programy, které si každý může pustit v klidu a z bezpečí svého domova. Nabídka je více než pestrá. Díky cestovatelským promítáním je možné se alespoň virtuálně přenést do cizích zemí, každou středu a pátek si zacvičit jógu, dále se dozvědět zajímavé informace v rámci přednášek a dokonce je možné si virtuálně prohlédnout výstavu, která je právě instalovaná v TOTEMu. Nabízí, jak si vytvořit adventní věnce či jiné výrobky nebo uvařit jednoduchou thajskou kuchyni. Stačí jedno kliknutí a můžete být naší součástí tak jako senioři ze Stříbra.

foto

Stříbro seniorské, inspirativní

16.11.2020
Překrásné setkání i v době zákazů proběhlo počátkem listopadu ve Stříbře. Za dodržení všech opatření jsme se potkaly s předsedkyní Svazu tělesně postižených ve Stříbře a probraly všechny aktivity, které v jejich spolku probíhají. Protože už jsme staří známí, jen že zatím vždy jezdili stříbrští do TOTEMu a tak o nás už mnohé ví, hodně se povídalo o tom, co se děje a neděje ve Stříbře a o plánech na spolupráci, až to doba zase povolí… K naší veliké radosti jako jedni z prvních začali reagovat na nabídku on_line programů a máme radost, že jsou s jejich provedením opravdu spokojeni…

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Nechte se inspirovat IV.

15.10.2020
TOTEM jako kreativní dílna – www.totemplzen.cz/b V TOTEMu je spousta kreativních lidí, a protože je nechceme připravit o každoroční výtvarné předvánoční dílny, chystáme pro ně dílny „na doma“. Připravili jsme dárkově zabalené sady se vším, co je třeba k výrobě krásných maličkostí. V balíčku je možné nalézt malované látkové tašky, dřevěné anděly, drhané náramky s andělskými křídly, perličkové hvězdičky, ale i vánoční přání, stojánky na ubrousky a další. Vyrábět se dá ledacos – třeba háčkované čepičky a chobotničky pro nedonošeňátka, čtvercové deky, pletené košíky … kam až sahá lidská fantazie. Připravit materiál a přesný návod a pak se jen radovat… Ostatně mnozí si to na jaře zkusili na rouškách.

foto

I knihovny nabízejí prostor pro sousedské setkávání

13.10.2020
Milé a příjemné setkání proběhlo počátkem října v Krajské knihovně v Karlových Varech. Společné sdílení možností zapojování seniorů jsme probírali nejen s pracovnicemi knihovny, ale i s koordinátorkou Regionálního dobrovolnického centra Karlovarského kraje. I když už zase byla v popředí diskuse ožehavější témata související s nastupující druhou vlnou COVID 19, představení komunitního projektu SOUSEDÉ plus® bylo vyslechnuto se zájmem stejně jako i další projekty podporující seniory v těžkém období. Papírové dopisy, Přítel na telefonu i projekt MOSTY vzbudily velký zájem a my si zase na oplátku odvezli možnosti spolupráce komunitního a dobrovolnického centra, seniorů s místními knihovnami. Na všech projektech chceme společně pracovat, až se časy trošku uklidní a bude možné se i setkávat.

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Nechte se inspirovat III.

3.10.2020
TOTEM zve na vycházku do městských parků a blízkých lesů – www.totemplzen.cz/b Již potřetí v tomto roce zveme naše seniory na TOTEMové vycházky (skauti by řekli – stopovačky nebo úkolovky), na které se mohou vydat individuálně, s kamarádem nebo třeba s vnoučetem. Nabízíme překrásné přírodní trasy, kde kromě zážitku ze zimní vycházky jsou připraveny i zajímavé úkoly. Například prověříme znalosti plzeňštiny. Kdo se do soutěže zapojí, bude mít příležitost vyhrát knihu Plzeňsko – český slovník, kterou nám do soutěže věnoval její autor Jan Hajšman. Připravit pěknou stopovačku dá kousek práce, ale radost přinese hned několikrát. Vám, když ji chystáte, a pak každému, kdo ji absolvuje. Posílí fyzičku i mentální a duševní kondici.

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Nechte se inspirovat II.

27.9.2020
TOTEM a úkoly na doma Seniorům pravidelně připravujeme každotýdenní dávku úkolů. Díky nim si senioři i v domácí izolaci rozvíjí nejen paměť, ale i další smysly, a udržují se tak v dobré duševní kondici. Také senioři docházející do jazykových konverzací dostávají pravidelně cizojazyčné materiály na domácí procvičování. Že si někteří nemohou vyzvednout materiály v TOTEMu? Nevadí, naši dobrovolníci jim je doručí až domů. Ani ženy z Klubu šití doma nezahálí. Dostaly balíček s látkami a úkol doma ušít deku technikou „Mottainai“. Až budou deky hotové, bude příležitost si je prohlédnout na výstavě v TOTEMu. Kdo nebude moct na výstavu přijít osobně, najde reportáž z ní na našem webu. Zkuste se zamyslet, co by vašim seniorům udělalo radost a zaměstnalo je v dobách nucené samoty?

foto

Za SOUSEDY ve Zlíně

26.9.2020
Krásné odpoledne ve Zlíně přineslo i setkání se SOUSEDÉ plus Zlín, kdy jsme sdíleli zkušenosti a zážitky. Zabývali jsme se sžíváním a budováním důvěry ve skupině, která se skládá z pečujících a lidí s fyzickými handicapy. Jak se budoval program ve skupině s využitím principů SOUSEDÉ plus®, tedy pomoci navzájem. Skupina vyměňuje různé typy pomoci, funguje naprosto přirozeně a zatím necítí potřebu kvantifikovat počet odpracovaných hodin pomoci. I tady došlo na sdílení zkušeností na téma podpory kvality života osaměle žijících seniorů a OZP v době Nouzového stavu, jak pomáhá obec při zabezpečování základních potřeb svých osamělých a znevýhodněných obyvatel.

foto

Co může mít společného RDC ZK a SOUSEDÉ plus®

25.9.2020
Třídenní cesta na Zlínsko přinesla několik setkání, to první byla výměna informací a propojení vedoucí Regionálního dobrovolnického centra ZK a krajského koordinátora SOUSEDÉ plus® ve Zlínském kraji s cílem navázání spolupráce. Probrali jsme filosofii a možnosti mezigeneračního zapojení v rámci projektu SOUSEDÉ plus® včetně konkrétních zkušeností z SOUSEDÉ plus® Zlín a zároveň i dalších možností rozvoje komunitního života ve Zlíně. Diskuse se rozvinula i na sdílení zkušeností na téma podpory kvality života osaměle žijících seniorů v době Nouzového stavu a na spolupráci s obcí při zabezpečování základních potřeb osamělých obyvatel obce.

foto

TOTEM, z.s. za času koronaviru - Nechte se inspirovat

22.9.2020
TOTEM ve víru distanční online výuky... Distanční jazyková výuka probíhá hned pro několik seniorských skupin. Kurzy běží na dálku prostřednictvím JoinSkype. Stejným způsobem realizujeme i konverzační kluby v několika jazycích. Je to skvělá možnost, jak si udržovat i rozšiřovat své znalosti, ale zároveň to našim seniorům přináší úžasný pocit, že jdou s dobou. Zkuste i vy najít si své téma a naučte se setkávat formou Skype, Google meeting nebo nějaké jiné aplikace. Pokud někomu nejde připojit se k online programům, nabídněte pomoc po telefonu, příp. vyšlete dobrovolníka, pokud telefonická podpora nefunguje. Společně se seniory techniku „rozchoďte“, podpořte je v tom, že všechno jde, když se chce a když jsou správní lidé na správném místě.

foto

Jak podpořit duši i tělo seniorů aneb TOTEM, z.s. za času koronaviru

21.9.2020
TOTEM, z.s. oslavil nedávno své dvacetiny a i když by se mohlo zdát, že za takovou dobu se programy stabilizují a mohla by se dostavit nuda, život nám to nastavuje každým rokem zajímavěji a zajímavěji. Letošní překonal všechnu fantazii, které je člověk schopen, a zavřel pro nás i pro naše klienty neprodyšně dveře k „Setkávání se...“ tak, jak jsme byli zvyklí. To se nejvíce podepisuje na duševní kondici našich klientů a tak hledáme cesty, jak podpořit pozitivní náladu a uchovat duševní zdraví pro dobu, kdy zas bude možné užívat života v kvalitě, na kterou jsme byli zvyklí. Co nám ale nabízí tento podivný čas a on line svět, je pozvání do TOTEMového covidového žití i pro vás, naše přátele z celé ČR. Jestli máte chuť, přidejte se do některých programů k nám nebo se jen nechte inspirovat…

foto

Konference Dobrovolnictví v době pandemie

19.9.2020
Konference se mimo jiné zaměřovala na téma podpory kvality života osaměle žijících seniorů v době Nouzového stavu, na téma spolupráce komunitních a dobrovolnických center s obcemi při zabezpečování základních potřeb osamělých obyvatel obce. V rámci volného programu v souvislosti s prezentací materiálů k projektu SOUSEDÉ plus® proběhla i neformální diskuse o sousedské komunitní podpoře v obcích různého rozsahu a možnosti zapojení do SOUSEDÉ plus®.

foto

Česko jde SPOLU na piknik

3.8.2020
Připojili jsme se k celorepublikové akci Česko jde SPOLU na piknik, jejímž organizátorem byl teplický spolek SPOLU proti samotě z. s. Cílem bylo vytvořit nový český rekord v počtu pikniků v jeden den po celé České republice. A proč? Abychom podpořili myšlenku pospolitosti a oslavili Mezinárodní den přátelství. Užili jsme si krásného sluníčka, ochutnali plno dobrot, popovídali jsme si a děti si vyhrály na dětském hřišti.

foto

Pražský Letokruh, z.s. cílí na seniory

29.7.2020
Setkání v novém Regionálním dobrovolnickém centru v Praze přineslo vzájemné sdílení zkušeností práce se seniorskou cílovou skupinou, nápady a inspirace k realizaci aktivizačních projektů pro seniory – DOBROSUŠENKY, mentoringová podpora seniorů navzájem, Pohádkové babičky, Náhradní babičky, Seniorský dobrovolnický klub LETOKRUHY, Přítel na telefonu, Papírové dopisy, SOUSEDÉ plus® a další. Nevynechali jsme ani sdílení zkušeností s administrací a dokumentací projektů. A samozřejmě jsme probrali zkušeností z právě prožité vlny pandemie COVID 19 – možnosti a formy podpory osamělých seniorů a sdíleli, že je potřeba být připraven i na malé krize, které se nevyhýbají potřebným i v dobách normálních.

foto

SOUSEDÉ plus Kadaň – víme, jak se jim daří

6.5.2020
Jak to chodí u SOUSEDÉplus® v Kadani? A jak se mají senioři tamtéž? A jak zvládali zátěžovou vlnu COVID 19??? Výměna zkušeností, konzultace k realizaci SOUSEDÉ plus, nabídka TOTEMových nápadů a inspirace k realizaci dalších aktivizačních projektů pro seniory Pohádkové babičky, Seniorský dobrovolnický klub LETOKRUHY, Přítel na telefonu, Papírové dopisy, mentoringová podpora osamělých seniorů, podpora seniorů navzájem a další ... A co jsme si odváželi do Plzně? Spoustu nápadů a informací, jak funguje Dobroklub, jak získávat místní sponzory, jak efektivně a s nápadem třídit odpad a další možnosti a způsoby, jak pracovat a podporovat potřebné v době krize.

foto

Dnes jsme už zaběhlí

19.3.2020
Sousedská komunito! To, co jiní náročně organizují na rychlo, to my už děláme dávno. Nic se nezměnilo na tom, že pomáhám ostatním s nákupy, jen jsem tu pomoc nabídla i dalším, mimo naši skupinu. Teď se možná zamýšlejí nad tím, že mít někoho blízko (a nemusí to být nutně rodina), je docela fajn. Vybrala jsem obrázek, který evokuje můj pocit, když sbírám "na nákup". Hezký ne?

foto

Aktivně v Jablonci – Akademie zdraví

12.2.2020
V rámci jedné z přednášek Akademie zdraví jsme měli možnost potkat se s aktivními jabloneckými seniory a vyměnit zkušenosti, radosti i starosti… Sdíleli jsme nápady, náměty a inspirace, jak si v pohodě užívat ten Třetí věk a jako jeden z našich projektů jsme představili i SOUSEDÉ plus. Možná se i v Jablonci dá dohromady skupina, která si bude navzájem oporou… Každopádně spoustu věcí k zamyšlení jsme předali a spoustu jsme si jich také odvezli…

foto

Sousedské bramborové knedlíky se zelím

31.1.2020
Když máte kamaráda, co vaří v hospodě a zbudou jim bramborové knedle se zelím a k tomu spoustu sousedů, tak je o zábavu postaráno. Doma máte kupu knedlí, vyšlete signál mezi SOUSEDY a pak už se jen tvoří řada a roznáší se mezi žvancechtivé. Byla velká legrace a ještě jsme si pochutnali! Kdybyste se chtěly dozvědět, kde si SOUSEDÉ pochutnávají na knedlících - tak je to ve Zlíně... tam je dobré být mezi SOUSEDÉ plus...

foto

SOUSEDÉplus® se opět setkají s kolegy v Rakousku

30.1.2020
Setkání dobrovolnických center z Karlovarského a Ústeckého kraje se zástupci TOTEM, z.s. a SOUSEDÉ plus Kadaň proběhlo ve velmi pracovní atmosféře. Kromě prezentace projektu pro další možné zájemce, bylo hlavní náplní odpolední plánování setkání se zakladateli programu Zeitbank 55+ Dachwerband AUS v rámci projektu Erasmus +. Několikadenní setkání proběhne na podzim a zúčastní se ho zástupci SOUSEDÉplus TOTEM, SOUSEDÉ plus Kadaň a DC Ústí nad Labem. Setkání s rakouskými přáteli bylo vždycky motivační a přínosné a to je důvod, proč jsme jeho přípravám věnovali velkou pozornost.

foto

SOUSEDÉ plus Zlín v akci -signalizace přítomnosti

28.1.2020
Dojednáváme s hasiči setkání na téma nebezpečí pro seniory a OZP při požárech atd. Zástupci hasičů přišli k nám domů, aby měli představu o cílové skupině. Rozhovor se dotkl sousedské výpomoci. "A jak vlastně ta sousedka ví, že nejste doma, to jí pokaždé voláte?" "Nemusím, máme signalizaci! Když je doma můj chlap, tak je na chodbě vozík a když já, tak je tam koště. Když odlétám pryč, koště mizí!" "Teda to je signalizace, to by se od vás mohli jiní učit!" Tak to dávám k dispozici. A pobavila jsem hasiče! Sousedi, jsme prostě čím dál tím dokonalejší! :-)

foto

Prezentace projektů aktivizujících seniory... i SOUSEDÉ plus přišli na řadu

22.1.2020
První letošní prezentace komunitních, seniorských a dobrovolnických aktivit, tedy i našich SOUSEDŮ plus proběhla letos v lednu Odborovému svazu pedagogických pracovníků, sekce seniorů a proběhla v úžasné náladě a atmosféře na celostátní konferenci v Praze. Upřímně věříme, že bývalí pedagogové jsou nejaktivnější senioři a že se k nám přidají.

foto

Všem SOUSEDŮM plus přejeme do nového roku 2020

28.12.2019
... to nejlepší a SUPER cesty...

foto

SOUSEDÉ a Barborky

4.12.2019
Tradiční TOTEMová akce rozsvěcení vánočního stromečku, u které nemohou nikdy chybět SOUSEDÉ plus TOTEM... Letos poprvé kromě milého společného zpívání vánočních koled, každý odcházel s třešňovou větvičkou Barborkou.

foto

Celostátní setkání 2019 SOUSEDÉ plus v Ivančicích

29.11.2019
Ve dnech 26. - 27.11.2019 proběhlo celostátní setkání SOUSEDÉ plus. Bylo zastoupeno celkem 7 krajů z celé ČR. Účastníci nejprve vyslechli prezentaci k projektu - byla představena filosofie a metodika projektu. Probíhala diskuze mezi jednotlivými členy klubů (spolků). Bylo velice zajímavé a inspirativní vyslechnout úspěchy i různé překážky, se kterými se potýkají lidé na vesnici i ve velkých městech. V Rakousku je projekt cílen na seniory, v ČR je přínosem chápání projektu mezigeneračně. Zapojením mladších lidí učíme tuto generaci úctě ke stáří a vzájemné výpomoci. Neméně důležité je také naučit se a nebát se o pomoc požádat. Setkání probíhalo v příjemné atmosféře, každý z 20 přítomných lidí se aktivně zapojil do diskuze a odnesl si cenné rady.

foto

Cestou do Jablonce nad Nisou

15.10.2019
Dneska krásný zážitek... Cestou do Jablonce projíždím Mladou Boleslaví a tak jsem si řekla, že se zastavím v Komunitní centrum Klementinka , které jsem nedávno objevila, když jsem brouzdala internetem... Vzpomněla jsem si na návštěvu pana náměstka primátora Mgr. Daniela Marka , kterou jsme v TOTEmu uvítali před 2 roky a tak nějak na mne dýchlo TOTEMové "setkávání"... Překrásně upravený prostor, sál plný spokojených seniorů poslouchajících přednášku o svém městě před 50 lety, nádherná zahrada, tělocvična, výtvarná dílna a úžasná koordinátorka Lenka Mansfeldová...bohatá nabídka různorodých programů... Velké uznání, jak rychle a krásně centrum vzniklo a jak se město Mladá Boleslav stará o své seniory... Co takhle SOUSEDÉ plus???

foto

SOUSEDÉ sázeli nové stromy

8.10.2019
V jihomoravských Biskoupkách se SOUSEDÉ plus zapojili do sázení nových stromů. Užili si to a udělali kus dobré práce pro obec, pro sebe i pro všechny, kdo v budoucnosti budou v Biskoupkách "doma".

foto

SOUSEDÉ plus TOTEM pomáhali na Třetím festivalu

8.10.2019
Třetí festival - přehlídka seniorských uměleckých aktivit je velká třídenní akce, která proběhla počátkem října už pošesté v Plzni. Akce se zúčastnilo 238 seniorů a bez pomoci dobrovolníků by nebylo možné ji uskutečnit. Velký kus práce odvedli i TOTEMoví SOUSEDÉ plus. Poděkování od účastníků i TOTEMového organizačního týmu.

foto

Třetí festival

5.10.2019
Překrásné třídenní setkání seniorských uměleckých aktivit, které hostilo více než 200 seniorů z celé ČR. Na prezentaci SOUSEDÉ plus nebyl tak úplně čas, ale některé kluby se prostě jen tak přijely podívat - třeba volarský, prachatický...

foto

Konference Kultura spojuje

2.10.2019
Kde všude, v jakých oblastech se promítá a spojuje kultura... to přesně bylo obsahem dvoudenní konference, která prezentovala výstupy z výzkumů projektu „Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni“ . TOTEM, z.s. a projekt SOUSEDÉ plus zastupovali kulturu a její propojování v sociální oblasti - kulturu soužívání, kulturu mezigeneračního dialogu.

foto

Den seniorů

1.10.2019
Prezentací SOUSEDÉ plus a seniorských dobrovolnických aktivit a bohatým mezigeneračním programem jsme v Plzni oslavili Den seniorů... a že se bylo čím chlubit...

foto

Jak to běhá u nás???

30.9.2019
Měsíc září si jihomoravská koordinátorka Jana vyčlenila na návštěvy svých SOUSEDSKÝCH skupin. Setkala se se SOUSEDY v Biskoupkách, Hlíně, Nové vsi,Radostnici a Ivančicích. probrala s lidmi jejich radosti i problémy a neopomněla ani nové prezentace v dalších obcích. navštívila Kupařovice a Senorady.

foto

Výstupy z projektu Kultura spojuje

26.9.2019
Prezentace výstupů z projektu „Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni“ byla velmi zajímavá a zúčastnily se jí vedoucí projektu Vlasta F. a krajská koordinátorka Kraje Vysočina Marta V.

foto

Mezigenerační letní tábory středem zájmu prezentací SOUSEDÉ plus

28.7.2019
Babičky s dětmi, rodiče s dětmi... letní tábory a čas na nové nápady... Kdy jindy a kde jinde se zaposlouchat do toho, co jsou SOUSEDÉ plus a co mohou do rodiny přinést všem generacím? 4 x za léto 2019 využila tuto příležitost koordinátorka JMK Jana a my všichni se těšíme, co tato zužitkovaná příležitost přinese do našeho projektu nového.

foto

Kde všude mohou SOUSEDÉ plus pomoci?

10.7.2019
Setkání se Šárkou Šteinochrovou, jejíž příběh je opravdu silný, protože se nenechala "uondat" nemocí a po jejím zdolání založila organizaci Maminy s rakovinou, bylo pro nás obrovskou inspirací o lidské síle. Hledaly jsme spolu možnosti, jak dobrovolnické projekty, včetně SOUSEDÉ plus mohou podpořit mladé ženy v nemoci i po ní a věříme, že se někde naše nápady potkají.

foto

Ani o prázdninách SOUSEDÉ plus nespí...

9.7.2019
V překrásném sídle naší spřátelené organizace Mezi námi, o.p.s, která organizuje několik SOUSEDSKÝCH skupin jsem se potkala s novou zájemkyní o koordinaci SOUSEDŮ plus v Moravskoslezském kraji Bárou. Probraly jsme všechny radosti i starosti koordinace projektu a skupin, ale Bára je zkušená manažerka, tak jsme se domluvily, že zkusíme SOUSEDY rozmnožit i v Moravskoslezském kraji.

foto

Návštěva z Brandýsa nad Labem a z Českých Budějovic

20.6.2019
Výměna a sdílení zkušeností s realizací proseniorských aktivit a projektů se stala pravidelnou součástí TOTEMového života. Červen byl ve znamení 2 takových návštěv. Inspirovat se, prohlédnout si TOTEM, z.s. jako fungující mezigenerační centrum i diskutovat o projektech a jejich úspěšnosti přijeli zástupci města Brandýs nad Labem a zástupci města České Budějovice a Seniorského senátu tamtéž. Máme velkou radost, že jsme inspirací a že je naděje, že v dalších městech a místech budou vznikat "Místa setkávání se... "

foto

NEMUSÍME, CHCEME... projekt Úřadu práce v Rokycanech

27.5.2019
Prezentace projektu SOUSEDÉ plus zaměřená na zapojení lidí 55+, kteří jsou bez zaměstnání proběhla v rámci projektu NEMUSÍME, CHCEME ... který je už třetím rokem platformou pro spolupráci TOTEMu a ÚP Rokycany.

Změna termínu setkání v Ivančicích

14.5.2019
Z důvodu nemoci koordinátorky Jany Heřmanové bude setkání v Ivančicích přesunuto na podzim.

foto

Vysočina - tam to žije...

11.5.2019
Květnový víkend proběhl ve znamení SOUSEDSKÉ Vysočiny... V jeho průběhu jsme se potkali se SOUSEDY v Chotěboři, kde je jednoznačně největší skupina převážně seniorská. Navštívila jsem velkou slavnost v Lípě, kde kromě všeobecného veselí, tance a dětských atrakcí probíhala i prezentace SOUSEDÉ plus... a setkala jsem se se zástupkyní Rodinného centra Srdíčko, se kterou jsem probírala možnost vstupu do SOUSEDÉ plus a možnosti dalšího zapojování seniorů do mezigeneračních aktivit. Vydařený víkend to byl...

foto

Prezentace projektů aktivizujících seniory... Ostrava podruhé

30.4.2019
Na konci dubna 2019 proběhla v Ostravě druhá prezentace TOTEMových seniorských aktivit v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. V zastupitelském sále Moravskoslezského kraje se sešlo více než 119 účastníků. Odpoledne proběhlo jednání s vedoucím odboru Sociálních služeb s Mgr. Rychlíkem, který k mé veliké radosti i k radosti moravskoslezských seniorů přislíbil finanční příspěvek na jejich účast při Třetím festivalu, který se bude konat začátkem října v Plzni. Velké poděkování krajské koordinátorce MPSV paní Ing. Pavle Kasášové, která celou akci zorganizovala.

foto

Prezentace Rohov

30.4.2019
Z Ostravy do Rohova, kde se konalo setkání starostů místních obcí v rámci mikroregionu, vedoucí projektu Bc. Vlasta Faiferlíková a manažer Centra společných služeb a tajemník Svazku obcí mikroregionu Hlučínska - západ Mgr. David Adamec projeli krásnou krajinou a během hodinky navázali a znovu probíhala další prezentace SOUSEDÉplus, která měla veliký úspěch. "Byl to náročný den, ale odjížděla jsem z MOravskoslezského kraje s dobrým pocitem." Vlasta Faiferlíková

foto

Pozvánka na setkání SOUSEDÉ plus v Ivančicích

30.4.2019
Zveme na setkání zástupců aktivních spolků JMK, a nových zájemců o komunitní mezigenerační projekt SOUSEDÉplus® Termín : 16.5.2019 Čas : 14.00 Místo: Středisko volného času Ivančice, Zemědělská 2, Setkání se zúčastní i celostátní koordinátorka Vlasta Faiferlíková Program: = Představení projektu SOUSEDÉplus® = Představení spolků = Aktuální dění v projektu = Seniorské a mezigenerační aktivity = Příklady z praxe – co se daří, jaké máme problémy = Informace aktivit seniorské a rodinné politiky, projekty a granty = Výměna zkušeností Těší se na Vás… Vlasta Faiferlíková, garant projektu pro ČR a Jana Heřmanová, krajská koordinátorka pro Jihomoravský kraj

foto

Setkání zlínské

29.4.2019
Jak se daří SOUSEDŮM ve Zlíně, jsem měla možnost zjistit díky Mistrovství světa ve sledge hokeji, které se konalo v Ostravě a na které nemohli chybět zlínští koordinátoři Zdeňka a Roman. A tak víme, že kromě sledge hokeje funguje i výměna sousedských služeb a Zdeňka s Romanem se těší i na setkání SOUSEDŮ, které plánujeme na podzim. Češi mistrovství sice nevyhráli, ale zážitek to byl pro všechny zúčastněné včetně našich koordinátorů životní.

foto

Jak podpořit neformálně pečující osoby - kulatý stůl Plzeň

23.4.2019
Velmi zajímavá přišla prezentace SOUSEDÉ plus účastníkům Kulatého stolu Jak podpořit neformálně pečující osoby, která proběhla v dubnu v Plzni. Sdíleli jsme zkušenosti Zlínského SOUSEDÉ plus, které vzniklo a funguje v bytovém domě, kde bydlí více členů skupiny, kteří pečují o nějaké blízké s handicapem.

foto

Vozíčkáři Plzeňska - a co takhle SOUSEDÉ plus?

20.4.2019
Kratičce jsme představili projekt SOUSEDÉ plus i na Jarním vínku Vozíčkářů Plzeňska, který se konal v TOTEMu 20.4.2019. Děkujeme Aničce S., předsedkyni Vozíčkářů Plzeňska za pozvání.

foto

Návštěva z Jablonce nad Nisou

12.4.2019
Na krátkou návštěvu přijeli do TOTEMu zástupci Jablonce na Nisou paní ředitelka Naďa Jozífková a Lukáš Frydrych specialista pro volnočasové aktivity, oba z Centra sociálních služeb Jablonec nad Nisou, p.o. a náměstek primátora pro oblast humanitní Mgr.David Mánek. Návštěva byla odezvou na prezentaci TOTEMu, která proběhla koncem roku 2018 v Liberci a měli jsme velkou radost, že si navzájem máme v oblasti aktivizace seniorů co předat.

foto

Milá návštěva z Centra na schodech z Plzně Černic

2.4.2019
Začátkem dubna jsme uvítali milou návštěvu z Centra na schodech v Plzni Černicích. Mateřské centrum se chce postupně měnit na mezigenerační a tak jsme sdíleli zkušenosti a hledali projekty, které by mohl TOTEM pomoci v Černicích rozběhnout. Seniorské aktivity včetně SOUSEDÉ plus se staly tématem na celé odpoledne a doufáme, že některé skutečně najdou svůj život i v Černicích.

foto

Setkání zástupců "sousedských" skupin Jihomoravského kraje

1.4.2019
Dneska se v Ivančicích setkaly (byly to samé ženy) zástupkyně jihomoravských skupin SOUSEDÉ plus... Hodně se povídalo a sdílelo... zážitky, zkušenosti, problémy... Hodně se radovalo z úspěšných dotačních žádostí... trošku se i plánovala společná setkání, akce a spolupráce.

foto

...a zase ty ponožky...

10.3.2019
Tentokrát jsme měly v úmyslu zajít do Central parku na Pankráci a trochu se protáhnout, ale vzhledem k silnému větru jsme zůstaly raději v teple u čaje a povídání. Několik z nás mělo s sebou jehlice a klubka, tak jsme pokračovaly v pletení ponožek, ostatní se s chutí pustily do vybarvování relaxačních mandal. Doufáme, že se nám počasí brzy umoudří a budeme moci vyrazit někam ven do přírody.

foto

Podpora sousedských skupin v Jihomoravském kraji

28.2.2019
Ve spolupráci s koordinátorkou Janou Heřmanovou se někteří jihomoravští SOUSEDÉ plus pustili do zpracování dotačních žádostí na podporu své činnosti v rámci dotačního řízení, které vyhlásil Jihomoravský kraj na podporu seniorských a komunitních aktivit. Držíme palce...

foto

Chotěboř byla v režii SOUSEDŮ a malování mandal

18.2.2019
Krásný společný a tvořivý čas jsme si v únoru užili s malováním mandal... S velikou zvědavostí jsme usedali ke stolům, kde už na nás čekaly zajímavé černobílé obrázky a různobarevné pastelky a pastely... Hodně jsme si malování užili a výsledky byly pro nás všechny překrásné... Zkuste si to také... stojí to za to...

foto

Noví SOUSEDÉ plus - v letošním roce se k nám přidali i SOUSEDÉ z Kadaně

15.2.2019
Vítáme naše nové SOUSEDY plus z Kadaně, kteří se přidali do naší sousedské "party". Napsali o sobě... "Klub SOUSEDÉ plus Kadaň byl založen spolupracovníky RADKA z. s. v únoru 2019. Protože jsme na úplném začátku, sháníme další členy, kteří přinesou do skupiny nové nápady, výměnu drobných služeb nebo sdílení společných aktivit. Scházet se budeme v budově RADKY, Kpt. Jaroše 630, Kadaň. Kdo by měl zájem se k nám přidat, neváhejte a ozvěte se: Ing. Lenka Drábková, 775 705 844 nebo dobrovolnik.radka@gmail.com. Více informací připravujeme na internetových stránkách RADKA z. s.: www.radka.kadan.cz" A tak jestli jste z Kadaně a blízkého okolí a máte chuť pro druhé něco udělat a případně se vám na něco nedostává času nebo zkušeností... NEVÁHEJTE... SOUSEDÉz Kadaně vás mohou podpořit!!!

foto

Projekt zacílený na mapování seniorských, kulturních a mezigeneračních aktivit

4.2.2019
O prezentaci seniorského zapojování do kulturních aktivit v regionech nás požádali pracovníci NIPOS, kteří realizují projekt „Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni“. Bylo to moc příjemné odpoledne, kdy jsme mimo standartní kulturní aktivity prezentovali a bavili se o kultuře společného soužívání. Projekt SOUSEDÉ plus velmi zaujal svým potenciálem zvyšovat kvalitu života a kulturu vzájemného dialogu a pomoci.

foto

Prezentace SOUSEDÉ plus - Úřad práce Plzeň sever

1.2.2019
Zajímavá debata proběhla počátkem února v TOTEMu s pracovnicemi ˇUřadu práce Plzeň sever, které mapovaly možnosti uplatnění v dobrovolnických projektech pro své klienty. Jedním z projektů, který velmi zaujal byli i SOUSEDÉ plus. Mirka, naše nová seniorská dobrovolnice sice nastoupila do naší klubové kavárničky, ale jsme rádi, že informace o SOUSEDských skupinách se šíří. Kdo ví, kdy se najde i na Plzni severu ten, kdo si řekně... "Jdu do toho" a přesvědčí i okolí.

foto

SOUSEDÉ plus TOTEM, z.s. novoroční setkání

31.1.2019
Společné chvilky s povídáním při kávě a nebo TOTEMovém čaji... Vždycky je nám spolu fajn... a tak jsme se 31.1. 2019 sešly poprvé v letošním roce...

foto

Masopustní tvoření

30.1.2019
Tentokrát jsme se ponořili do masopustní doby a to vyprávěním pohádky "Z chaloupky na vršku". Ta nás tak inspirovala, že jsme společně vyrobili mnoho různých maškar, podivuhodných postaviček i různých strašidýlek. Setkání jsme zakončili společným posezením u čaje a velké mísy masopustních koblih.

foto

Vítáme nové SOUSEDY z Jihomoravského kraje

29.1.2019
Do nového roku 2019 v "SOUSEDSKÉM" vstoupily v lednu nové komunitní skupiny, které připravovaly přihlášku a podepsaly licenční smlouvu v konci roku 2018. A tak vítáme SOUSEDY plus z Nové vsi, Břeclavi a Radostice. Těšíme se na spolupráci a na společné zážitky.

foto

Národní asociace dobrovolnictví - Senior jako aktivní dobrovolník

28.1.2019
Setkání výboru Národní asociace dobrovolnictví, z.s. se tentokrát uskutečnilo v Plzni v TOTEMu. Vedle různých operativních úkolů přišla řeč i na zkušenosti ze seniorských dobrovolnických projektů, které TOTEM, z.s realizuje... Samozřejmě jsme nemohli zapomenout ani na SOUSEDÉ plus.

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus Lidový dům z Polné

24.1.2019
Vítáme do našich řad nové SOUSEDY plus z Polné na Vysočině. Pokud bydlíte v tomto překrásném městečku a chtěli byste se přidat, budete vítáni... aneb jak napsala vedoucí klubu Eva Hobzová: "Ahoj! Jsme klub Sousedé plus Lidový dům v Polné a kromě činnosti v klubu se setkáváme i při dobrovolnických aktivitách pro farnost Polná, nebo ve spolku Lidový dům v Polné. Jsme většinou rodiče malých dětí, ale zveme mezi sebe členy všech věkových kategorií. Těšíme se, že se staneme velkou mezigenerační partou přátel." Kontaktovat ji můžete na emailu: eva.hobza@gmail.com

foto

Rada dobrovolnických center Karlovy Vary

24.1.2019
Setkání dobrovolnických center Ústeckého a Karlovarského kraje bývá vždycky velmi inspirativní. Tentokrát jsme hodně mluvili o tom, jak zapojovat seniory a jak může prospět projekt SOUSEDÉ plus v Kadani. Probrali jsme důležité náležitosti k založení nového spolku a těšíme se, že Kadaň přibude do rodiny SOUSEDÉ plus.

foto

Chotěbořští SOUSEDÉ plus se opravdu nenudí

23.1.2019
Všichni rádi čteme, tak jsme se vypravili do knihovny Ignáta Herrmana a fakt jsme si to užili...

foto

SOUSEDÉ plus se prezentují i za hranicemi

18.1.2019
V rámci projektu VOICE v němž je TOTEM, z.s. partnerem a který se zabývá výměnou a sdílením dobrovolnických aktivit a projektů mezi účastníky z Německa, Rumunska, Rakouska, Finska, ČR a Maďarska jsme prezentovali naše seniorské dobrovolnické projekty a jejich úspěchy. SOUSEDÉ plus k naší velké radosti velmi zaujal... V Rakousku princip Zeitbank 55+ znají, ale v ostatních partnerských státech byl opravdu novinkou.

foto

Prezentace projektů aktivizujících seniory... i SOUSEDÉ plus přišly na řadu

15.1.2019
Zahájení roku 2019 přineslo nové příležitosti v podobě prezentací v rámci projektu MPSV Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Krásné prostředí Muzea v Čelákovicích hostilo více než 30 zájemců. Čekali nás i další prezentující organizaci Mezi námi, o.p.s. pozorní posluchači a věříme, že i jsme zanechali ve Středočeském kraji zaseknutý háček a že se vytvoří nové podporující skupiny i v tomto kraji.

foto

Prezentace projektů aktivizujících seniory... i SOUSEDÉ plus přišly na řadu

15.1.2019
Zahájení spolupráce s projektem MPSV Implementace politiky stárnutí přinesla první úspěšnou prezentaci ve Středočeském kraji v Čelákovicích. U prezentačního dataprojektoru jsme se vystřídali s pražskými Mezi námi, o.p.s., kteří mají několik klubů SOUSEDÉ plus, ale v Čelákovicích prezentovali svoje Pohádkové babičky a dědečky.

foto

Silvestrovská SOUSEDSKÁ Boccia ve Zlíně

2.1.2019
Dne 31.12.2018 ve 14 hodin odpoledne se konala sousedská chodbová Boccia - turnaj se uskutečnil v 6. podlaží domu na Broučkově ulici 5352 ve Zlíně. Jedná se o první ročník a věříme, že se tato tradice ujme a v dalších letech osídlíme i dráhy (chodby) v jiných patrech domu.Klání se uskutečnilo za dobré nálady a vítězkou se stala Eva. Porazila Zdenku, Marcelu i Romana v tomto pořadí. Boje trvaly dvě hodiny. Zákeřná dráha v podobě zakřivené (vypouklé) podlahy na chodbě byla soupeřem nejrafinovanějším. Buzary ode zdí byly neočekávaně deformovány vstupy do bytů. Náročnost této dráhy se projevila v plné šíři a délce. Rovněž temno v prostorách ztěžovalo zdánlivě jednoduchou hru. Věříme, že tento příklad se stane táhnoucím a inspirativním i pro ostatní členy sousedských skupin.

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus z Břeclavi

15.12.2018
Jako krásný vánoční dárek si vyplnili přihlášku do SOUSEDŮ plus břeclavští SOUSEDÉ... "Kromě vzájemné podpory a výměny služeb, rádi pomáháme i druhým, organizujeme charitativní akce a scházíme se bez ohledu na věk. Podporujeme se mezigeneračně. Bydlíte v Břeclavi a chcete něco nabídnou nebo naopak potřebujete v něčem vypomoct? Přidejte se k nám... Kontakt: Soňa Hošková - 702 022 560, hoskova1@seznam.cz"

S počítači v Pujmance

12.12.2018
Počítačové mini školení V rámci udržení kroku s okolním světem jsme si připravili počítačové mini školení včetně rad jak s ním bezpečně zacházet, jak si ukládat i "uklízet" své soubory a jak je pak najít. Myslím, že nejdůležitější pro nás bylo i to, že z něj už nemáme takovou obavu a že když víme jak to všechno funguje, tak nás pak začne i trochu poslouchat. A to je velmi příjemné zjištění.

foto

Setkání sousedů v Ivančicích

12.12.2018
Ve dnech 5. - 6. 11.2018 proběhlo v Ivančicích u Brna setkání vedoucích a koordinátorů dobrovolnických klubů Sousedé plus. S potěšením Vám mohu oznámit že jsme zase o něco chytřejší. Na setkání které se konalo ve středisku volného času Horizont jsme se po ůvodní prezentaci a výborném občerstvení dozvěděli mnoho užitečných rad a postřehů. Seznámily jsme se s fungováním, pořádanými akcemi a dalšími činnostmi ostatních sousedských skupin.Celá akce tak pro nás byla velmi přínosná. Je důležité dozvídat se o dění v ostatních skupinách a nechávat se tak inspirovat dobrou praxí.

foto

SOUSEDÉ plus a aktivní senioři na Liberecku

10.12.2018
Překrásné setkání se zástupci organizací, které pracují se a pro seniory proběhlo v Liberci na začátku prosince 2018. Přes všechny nesnáze s kalamitním sněhem a nesnadností zaparkování, setkání bylo příjemné a bohaté na sdílení zkušeností na téma mezigenerační propojování, seniorské umělecké aktivity a samozřejmě ani téma SOUSEDŮ plus nebylo vynecháno. Prezentace plzeňského TOTEMu a sdílení zkušeností z celého Libereckého kraje bylo vzájemně obohacující a určitě povede k další spolupráci, na kterou se těšíme.

foto

Dobrovolnictví a senioři - dobré téma na setkání v Praze

10.12.2018
Hledání potřeb a možností zapojení seniorů do dobrovolnických a mezigeneračních aktivit přijeli na počátku prosince 2018 diskutovat v Praze 4 senioři zapojení do různých aktivit propojujících děti a seniory, zástupci pražských organizací, zástupce MVČR Mgr. Nataše Diatková a ředitelka Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z.s. Plzeň.Příjemný čas jsme vyplnili diskusí na témata co chtějí a potřebují senioři k tomu, aby se zapojili do občansky aktivního komunitního života, jak by mohlo vypadat komunitní místo, kam by rádi chodili a přispívali svojí energií... co už se daří a kde máme rezervy...

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus z jihomoravské vesničky Hlína

7.12.2018
Společně s krajskou koordinátorkou Mgr. Janou Heřmanovou připravili a podepsali přihlášku a licenční smlouvu další SOUSEDÉ plus z malé vesničky v jihomoravském kraji Hlíny. Co o nich potřebujeme vědět, abychom se přidali? Oni o sobě říkají: "Rádi a pravidelně se scházíme a zapojujeme všechny věkové kategorie. Kromě vzájemné podpory a výměny všech možných služeb a službiček se bavíme, hrajeme ochotnické divadlo, pořádáme společné oslavy. Společně cvičíme, tančíme. Spolupracujeme s dalšími spolky ve vsi- Babinec, hasiči. Chcete se k nám přidat? Kontaktujte Annu Hlavoňovou na telefonu 723 141 923 nebo na emailu: annahlavonova@seznam.cz"

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus Biskoupky

6.12.2018
S velikou radostí vítáme novou SOUSEDSKOU skupinu v Jihomoravském kraji. Schází se v malebné vesničce Biskoupky a co o sobě prozrazují? "Kromě vzájemné výpomoci a výměny služeb, připravujeme setkání občanů, rodáků. Máme rádi tradice jako jsou společné vánoce, velikonoce – společné pečení, zpívání, tančení. Hnacím motorem je vzájemná spolupráce. Jste z Biskoupek a blízkého okolí a máte přání se přidat? Ozvěte se Mgr. Evě Slepánkové - tel. 724 209 137 nebo slepankova.eva@fnbrno.cz

foto

Můžete jít na adventní koncert a nebo třeba k SOUSEDŮM do Podolí

4.12.2018
Vznik nového klubu iniciovala potřeba vzájemné pomoci, setkávání se a sdílení společných aktivit. Klub současně propojuje několik generací které se navzájem obohacují. Máte-li zájem se k nám připojit, prosím kontaktujte paní Brigitu Kopalovou, tel. 606 821 056

foto

Poskytnutí první pomoci důležitá dovednost i pro SOUSEDY plus

2.12.2018
V Chotěboři jsme si řekli, že i první pomoc je při SOUSEDSKÝCH výměnách důležitá... a kladli jsme si otázku, kdo z nás si pamatuje všechna ta životně důležitá pravidla? A co se za dlouhou dobu, kdy jsme aktivně školení absolvovali, změnilo... Věřte, že toho bylo opravdu hodně ... Ale my už zase víme, jak na to...

foto

Vánoční hra o narození

2.12.2018
Tentokrát jsme dostaly od dětí milé pozvání na zhlédnutí generální zkoušky "Vánoční hry o narození". Do hry byly zapojeny všechny děti podle svých schopností a možností a po vystoupení nám barvitě vyprávěli vše o nacvičování této hry i o vytváření kostýmů. Na oplátku jsme dětem přinesly jako poděkování vánoční cukroví.

foto

Do koordinačního centra SOUSEDÉ plus v TOTEMu přišla nová přihláška

30.11.2018
Vždycky máme velikou radost, když se vytvoří nová skupina SOUSEDÉ plus, která se chce přidat mezi nás. Dneska jsme obdrželi přihlášku z jihomoravské Nové Vsi a tak vítáme nové SOUSEDY plus, kteří o sobě napsali:"Kromě vzájemné podpory a výměny všech možných služeb a službiček se bavíme, pořádáme společné oslavy. Vítáme každého a každý nápad... Chcete se k nám přidat? Kontaktujte Mgr. Naděždu Chajmovou na telefonu 724 596 337 nebo na emailu: chajmova@seznam.cz"

foto

Vítáme nové SOUSEDY plus z Radostice

30.11.2018
Konec listopadu přinesl do TOTEMu novou licenční smlouvu na založení další SOUSEDSKÉ skupiny. SOUSEDÉ z Radostice vás mezi sebe zvou těmito slovy: "Kromě vzájemné podpory a výměny všech možných služeb se bavíme, máme "kolovou partu" na výlety, pořádáme společné oslavy, spolupracujeme s dalšími spolky ve vsi. Bývá u nás veselo... Staráme se o naše seniory a oni zas pomáhají nám... Chcete se k nám přidat? Ozvěte se Vlastě Smejkalové - telefon: 728 007 134 nebo email: smejkalova.vlasta@gmail.com

foto

Společné tvoření ve Scio škole.

21.11.2018
V úterý 9. října proběhlo první společné setkání s druháky ze Scio školy v Praze 11. Nejprve nás děti provedly celou budovou včetně všech tříd, zoo koutku, cvičnou kuchyní, dílnou, klubovnou a dokonce nás nechaly nahlédnout i do sborovny. Poté jsme vytvořili kruh a každý z nás pověděl něco o sobě. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny a každá dostala velkou čtvrtku, nůžky, lepidla, hromadu časopisů a společně jsme vytvářeli podzimní obraz. Nakonec jsme se všichni opět sešli nad našimi "dílky" a vyprávěli si o tom, jak se nám pracovalo a co jsme při tom zažili. Ani se nám nechtělo se s dětmi rozloučit (a dětem taky ne), ale byl čas oběda a tak jsme jim popřály dobrou chuť a už teď se těšíme na příští setkání.

foto

Ponožkování v Pujmance

21.11.2018
Tentokrát jsme se sešly v podzimním čase nad šálkem čaje s jehlicemi a klubíčky. Cíl jsme měly ušlechtilý, naučit se plést ponožky (a to dokonce jen na dvou jehlicích!). Naše lektorka Ludmila byla velmi laskavá a trpělivá. Nevím, jestli svá dílka stihneme uplést do Mikuláše, ale už teď alespoň víme jak na to...

Podzimní hrátky

21.11.2018
Začátkem října jsme se opět sešly s dětmi z MŠ Pujmanka ke společnému hraní a povídání. Děti byly zvídavé a s velikou chutí nám ukazovaly své "hrací" poklady. Bylo nám spolu moc dobře a tak se už zase těšíme na další setkání.

foto

Setkání s knihou

21.11.2018
Společné setkání nad knížkami a čajem, společné sdílení našich starostí, ale i povídání o tom, co se nám povedlo a kam se chystáme na výstavu či koncert. Velmi milé a příjemně strávené odpoledne.

foto

Listopadové setkání

16.11.2018
Naše setkání s dětmi se tentokrát neslo v duchu her a povídání. S nadšením s námi hráli různé stolní hry i skládali puzzle. Bylo vidět, jak se na nás těšili a moc je bavilo nám vyprávět všechny své zážitky a co se jim přihodilo od minulé návštěvy. Jsme zvědaví, čím nás překvapí příště.

foto

Expertní panel pro neformálně pečující ocenil myšlenku SOUSEDÉ plus

15.11.2018
Téma využití myšlenky SOUSEDÉ plus pro rodiny, které se starají dlouhodobě o své nejbližší v projektu řešíme od samého začátku. Výborně funguje SOUSEDSKÁ skupina ve Zlíně, kde většina členů je neformálně pečující a vzájemně si vypomáhají a odlehčují. Diskuse na setkání expertní skupiny zabývající se hledáním všestranné podpory těmto rodinám byla velmi zajímavá a cítili jsme, že naše myšlenka byla velmi dobře přijatá odborníky z různých úřadů, samospráv, dalších neziskovek, které problémy neformálních pečujících řeší.

foto

Skládání origami a pečení rohlíčků pro sv. Martina

12.11.2018
Listopadové setkání se neslo v duchu her, spousty legrace i výměny zkušeností mezi námi a dětmi. Společně jsme totiž pekli martinské rohlíčky. Také jsme si hodně užili skládání vlaštovek z papíru a vyrábění dalších papírových origami. Děti nás vždy znovu a znovu překvapí svou otevřeností, sdílností a touhou poznávat. Na jejich tabuli máme vždy napsáno přivítání a několik milých vzkazů. Je nádhera, co všechno se od nich dozvíme.

foto

SOUSEDÉ plus v Chotěboři

10.11.2018
Projektem SOUSEDÉ plus chceme podpořit zejména seniory a lidi starší 50 let. S odchodem do důchodu člověk přece neztrácí schopnosti, vědomosti a dovednosti, které za celý svůj život získal. Může jimi být prospěšný ostatním, kteří je ocení a uvítají. Chceme, aby tito lidé mohli žít aktivní a společenský život i nadále. Koordinátorem tohoto projektu - Pavel Kučera - 721 815 883. Fotky jsou ze společné keramické tvořivé dílny, která proběhla v říjnu v ZŠ Buttulova. Mezi další akce je v plánu chození číst dětem do školky.

foto

Hrdý Budžes... to je lákavá nabídka...

9.11.2018
Rozradostněna včerejším společným SOUSEDSKÝM zážitkem, představením našeho seniorského divadleního souboru Světlonoš(ž)ky si říkám, což vyrazit 7.2.2019 do divadla Kalich v Praze za hranice TOTEmu??? Maruško, co myslíš??? Hrdýho Budžese jsem už viděla, ale je to tak dobrý, že půjdu klidně ještě jednou… Nabízím v rámci SOUSEDŮ dopravu autem… Někdo by se musel ujmout lístků… Tolik zpráva pro SOUSEDY z Plzně... A CO NĚKDO Z DALŠÍCH SKUPIN, NEPŘIDÁTESE SE???

foto

TOTEMoví SOUSEDÉ plus a divadlení "Co vy na to???"

8.11.2018
Krásné listopadové setkání plzeňských SOUSEDŮ proběhlo na premiéře divadelního představení seniorského divadelního souboru Světlonoš(ž)ky. Staly jsme se součástí plného sálu nadšených diváků a shodly jsme se na tom, že jsme si divadlo, tedy přesněji scénické čtení s hudebním doprovodem 2 úžasných pánů - Laser Boys - fakt užili. Kromě humorných textů, ale i básní žen o životě s muži byl program proložen krásnými písněmi... Před samotným představením jsme si daly kávu, probraly, co se stalo za poslední dobu a bylo nám pospolu moc fajn...

foto

SOUSEDSKÁ keramika podruhé

7.11.2018
Chotěbořští SOUSEDÉ plus se na listopadovém setkání věnovali nejen povídání o tom, co se dělo ve výměnách, ale s radostí si také barevnými glazurami ozdobili svoje keramické výrobky. Výborný nápad pro ostatní skupiny...

foto

Setkání krajských koordinátorů v Ivančicích

6.11.2018
Setkání krajských koordinátorů a aktivních členů SOUSEDÉ plus z celé republiky se uskutečnilo tentokrát v Ivančicích v Jihomoravském kraji. Setkání se zúčastnili i zájemci o vstup do projektu a nováčci, byla znovu odprezentována filosofie projektu, historie, procesy nutné k zasíťování, metodika práce s aplikací SOUSEDÉ plus® a velkou podstatnou částí bylo sdílení zkušeností z realizace projektu a sousedského života jednotlivých skupin, nové náměty k činnostem ve skupinách a formátů pomoci. Ujasnili jsme si, že je dobré začínat společnými zájmy a nabídku výměny služeb opakovaně připomínat a nenásilně aplikovat. K setkání také patřila krátká prohlídka Ivančic. Další setkání jsme si domluvili na jaře 2019 v Praze.

foto

Cestou necestou z Plzně přes Zlín do Ivančic

6.11.2018
Listopadové SOUSEDSKÉ putování zasáhlo téměř celou republiku. Prezentace mezigeneračních, seniorských uměleckých i dobrovolnických aktivit včetně SOUSEDů plus proběhla v Ostravě. V Holešově, Hořovicích, Ostravě a ve Zlíně byla vedena zajímavá diskuse s možnostmi seniorského zapojování v DDM a SVČ, protože někde už probíhá s dobrými zkušenostmi, někde se začíná o možnosti přemýšlet a někam je potřeba informaci přinést. V prosinci do stejného tématu přispěla Komunitní škola Hučák v Hradci Králové a DDM Déčko v Rychnově nad Kněžnou.

I na Pankráci se SOUSEDÍ ...

4.11.2018
Motivy k založení SOUSEDSKÝCH klubů mohou být různé. Důležitá je souběžná myšlenka vzájemné výpomoci mezi jejich členy...Tento nový pražský klub vznikl ke zdokonalení komunikačních schopností skupinky lidí kteří chtějí správně prezentovat své myšlenky a smysluplně se vyjadřovat i na veřejnosti. "A samozřejmě, když je potřeba, pomáháme si navzájem... někdo peče, někdo pohlídá psa, někdo umí vyplnit "papíry" na úřad..." říká Eva Menčíková, klubová vedoucí. Budete-li se k nim chtít přidat, kontaktujte ji na e-mail: eva@mezi-námi.cz

foto

SOUSEDÉ plus a aktivní senioři na Ostravsku

1.11.2018
Krásné setkání proběhlo začátkem listopadu v Ostravě, kde se v kanceláři krajské koordinátorky projektu Implementace politiky stárnutí do krajů Ing. Pavly Kasášové sešli zástupci různorodých seniorských aktivit z blízkého i dalekého okolí. Dvě hodiny společného sdílení utekly velmi rychle a byly tak příjemné a přínosné, že jsme se domluvili na další setkání hned zjara pro širší seniorské plénum. Pokud jste z Ostravska a máte chuť přijít si popovídat o tom, jak vybudovat komunitní mezigenerační centrum, jak se kde tančí, hraje a zpívá a kam je možné přijít si zazpívat či zatančit společně, kontaktujte buď Pavlu Kasášovou nebo Vlastu Faiferlíkovou. Rádi vás pozveme na společné setkání.

foto

SOUSEDÉ plus a aktivní senioři na Ostravsku

1.11.2018
Krásné setkání proběhlo začátkem listopadu v Ostravě, kde se v kanceláři krajské koordinátorky projektu Implementace politiky stárnutí do krajů Ing. Pavly Kasášové sešli zástupci různorodých seniorských aktivit z blízkého i dalekého okolí. Dvě hodiny společného sdílení utekly velmi rychle a byly tak příjemné a přínosné, že jsme se domluvili na další setkání hned zjara pro širší seniorské plénum. Pokud jste z Ostravska a máte chuť přijít si popovídat o tom, jak vybudovat komunitní mezigenerační centrum, jak se kde tančí, hraje a zpívá a kam je možné přijít si zazpívat či zatančit společně, kontaktujte buď Pavlu Kasášovou nebo Vlastu Faiferlíkovou. Rádi vás pozveme na společné setkání.

foto

Vítáme další SOUSEDSKÝ klub v Praze

28.10.2018
SOUSEDÉ plus SCIO působí od začátku října 2018 při SCIO škole v Praze 11. Kromě sousedské výpomoci se pravidelně schází ke společným aktivitám s dětmi. Škola má zajímavý koncept výuky a děti jsou velmi vstřícné, otevřené a bezprostřední. "Čas strávený s nimi nás vždy velmi obohatí a odcházíme plni dojmů ze společného setkání. Jedna naše členka přichází vždy s houslemi a učí děti vnímat hudbu. Děti nás na oplátku učí nějakou novou píseň nebo hru." říkají členky našeho nového klubu. Máme z jejich nadšení velkou radost.

foto

SOUSEDÉ plus jako téma pro koordinátory projektu Implementace politiky stárnutí do krajů

23.10.2018
V úterý 23.10.2018 proběhla prezentace na setkání krajských koordinátorů projektu, který realizuje MPSV - Implementace politiky stárnutí do krajů. Prezentace nabídla 3 témata ke spolupráci jednak zkušenosti z 15 let aktivizace seniorů formou otevřeného prostoru mezigeneračního centra, jednak téma seniorského dobrovolnictví - tedy i projektu SOUSEDÉ plus a také téma seniorských uměleckých aktivit, které vyústilo v pozvánku na Třetí festival, který TOTEM, z.s. připravuje na příští podzim. Otázek bylo spousta a plánů na spolupráci rovněž. I přesto, že prezentace probíhala po hlavním vzdělávacím programu, vládla v sále skvělá konstruktivní atmosféra, kterou mohou nabídnout jen lidé, kteří mají zájem o svou práci.

foto

Setkání Rady dobrovolnických center SZ v Chomutově

22.10.2018
Mimořádné setkání Rady dobrovolnických center severozápad, které proběhlo 22.10.2018 mělo 2 důležitá témata. Jednak přípravu společného projektu a jednak prezentaci projektu SOUSEDÉ plus s cílem rozšířit síť i do Ústeckého a Karlovarského kraje, kde se to zatím moc nedaří. Zájem o informace byl veliký, myšlenka zaujala... tak třeba se i uchytí a bude se vyvíjet dál až ke vzniku funkčního klubu SOUSEDÉ plus.

foto

Setkání MAS na Vysočině

16.10.2018
V překrásném podzimním měsíci říjnu v rámci vzdělávacího semináře Spolupráce na Vysočině, která byla určená pro zástupce neziskového sektoru, místních akčních skupina a místních samospráv v Kraji Vysočina proběhla ještě druhá prezentace projektu SOUSEDÉ plus® v Květnově u Havlíčkova Brodu. Kromě SOUSEDŮ jsme hodně diskutovaly i o možnostech vytváření mezigeneračních komunitních center v obcích zacílených na otevřený prostor pro seniorské aktivity. Posdílely jsme TOTEMové zkušenosti a získaly dobré nápady pro naši činnost.

foto

SOUSEDÉ plus zas po roce na Vysočině

17.9.2018
Ve spolupráci s MAS Českomoravské pomezí o.p.s. proběhla na podzim v Polné prezentace SOUSEDÉplus. Pozornými posluchači a aktivními diskutujícími byly zástupci místních spolků. Po podnětné výměně informací se začala s největší pravděpodobností nová skupina SOUSEDŮ.

foto

Dobrovolnická konference s tématem mezigeneračního propojování

21.6.2018
Dobrovolnická konference v Liberci, komunitní středisko KONTAKT a Rodinné centrum ROUTA, to byly zastávky na velké jarní cestě za sdílením zkušeností z oblasti seniorského a mezigeneračního dobrovolnictví a samozřejmě nechyběl ani projekt SOUSEDÉ plus. Rozkvetlý Liberec, překrásné komunitní centrum s velkými plány rekonstrukce nových prostorů, které nám pan ředitel představil i útulná jurta v Čelákovicích... a hlavně stejně naladění lidé, s kterými je opravdu skvělé a přínosné sdílet zkušenosti.

foto

Dobrovolnická konference s tématem mezigeneračního propojování

21.6.2018
Dobrovolnická konference v Liberci, komunitní středisko KONTAKT a Rodinné centrum ROUTA, to byly zastávky na velké jarní cestě za sdílením zkušeností z oblasti seniorského a mezigeneračního dobrovolnictví a samozřejmě nechyběl ani projekt SOUSEDÉ plus. Rozkvetlý Liberec, překrásné komunitní centrum s velkými plány rekonstrukce nových prostorů, které nám pan ředitel představil i útulná jurta v Čelákovicích... a hlavně stejně naladění lidé, s kterými je opravdu skvělé a přínosné sdílet zkušenosti.

foto

Konference NEMUSÍME, CHCEME!!!

5.6.2018
TOTEMové seniorské dobrovolnictví tedy i projekt SOUSEDÉ plus byl předmětem prezentace na mezigeneračním setkání v tomto roce v Rokycanech.

foto

Sousedský jarmark v plzeňském TOTEMu

26.5.2018
Jako již tradičně i v letošním roce TOTEMoví SOUSEDÉ plus 26.5.2018 aktivně přispěli při organizaci krásného sousedského setkání v rámci Evropského dne sousedů a kromě dobrovolnické pomoci samozřejmě prezentovali myšlenku projektu SOUSEDÉ plus hojným návštěvníkům jarmarku.

foto

Jak se daří SOUSEDŮM ve Volarech...

7.5.2018
Krátká návštěva u volarských SOUSEDŮ přinesla příjemné popovídání, chvilku společného tvoření a další inspiraci na společné setkání... Příště třeba v Plzni a nebo v Ivančicích?

foto

Vítáme nový klub SOUSEDÉ plus Matěchova

28.4.2018
Ani Praha 4 nezůstává pozadu a otevírá svůj první klub programu SOUSEDÉ Plus a budeme moc rádi, pokud budete mít zájem se k účastníkům přidat. Pro více informací kontaktujte prosím: Eva Menčíková, eva@mezi-nami.cz, 605 785 020

foto

MUMRAJ v TOTEMovém "mumraji"

24.4.2018
Duben byl plný milých přátelských a přínosných návštěv. Posdílet naše zkušenosti se seniorskými, mezigeneračními a dobrovolnickými projekty přijely i naše milé kolegyně z rodinného centra MUMRAJ v Praze. I pro ně bylo mimo jiné zajímavé seznámit se s projektem SOUSEDÉ plus. Uvidíme v budoucnosti, jestli vzniknou MUMRAJoví SOUSEDÉ...???

foto

Prezentace myšlenky SOUSEDÉ plus do Evropy

16.4.2018
Překrásné dvoudenní setkání se uskutečnilo v půlce dubna, kdy jsme přivítali přátele z komunitních center v Rakousku, Rumunsku, Maďarsku, Německu a Finsku. Sdíleli jsme své téma v rámci projektu Erasmus plus zacíleného na Komunitní vzdělávání – a to Příprava společnosti na stárnutí . Samozřejmě nesměly chybět ani SOUSEDÉ plus. Dvacet kolegů bylo nadšeno TOTEMem a naší prací, mnozí přemýšleli o přijetí naší formy práce pro svoje centra. Část návštěvy probíhala formou aktivní účasti návštěvníků přímo v aktivitách a nadšení bylo nejen na jejich straně, ale i na straně TOTEMových seniorů. Společně jsme si návštěvu užili, dostali jsme velmi pozitivní ohlasy na naši práci i na péči a organizaci pobytu. No a v říjnu se my chystáme na zkušenou do Finska.

foto

Návštěva kolegyň z Fénixu v Nepomuku

27.3.2018
Na příjemné popovídání o zapojení seniorů do komunitních aktivit i o projektu SOUSEDÉ plus počátkem jara přijely kolegyně z nepomuckého Fénixu, které už druhým rokem připravují přechod od čistě mládežnického centra k formátu mezigeneračního místa pro komunitní setkávání. My jim držíme palce a slíbili jsme podporu všude tam, kde ji budou potřebovat a my budeme umět...

foto

Setkání krajských koordinátorů v pražské Týnské kavárně

17.3.2018
Jak se projektu SOUSEDÉ plus daří v krajích jsme sdíleli s koordinátory z Vysočiny, jižní Moravy, Prahy, Plzně a Zlína v útulné pražské Týnské kavárně. Setkání pro nás zorganizovaly a krásně o nás pečovaly kolegyně z Mezi námi o.p.s. a my jim za to moc děkujeme.

foto

Meditace s tibetskými mísami

22.2.2018
V únoru jsme přivítali v TOTEMu milou návštěvu našich přátel z Regensburgu. Navštívit nás přijeli paní Astrid Kaiser, dobrovolnice a lektorka muzikoterapie, a pan Günther Glitschenstein, vedoucí seniorských dobrovolníků v Klubu seniorů a další seniorští přátelé. Spolupráce trvá už více než 10 let a máme velkou radost, že se stále máme navzájem čím inspirovat. Kromě plánování společného letního tanečního campu seniorů, jsme probírali i zkušenosti ze SOUSEDÉ plus® a prožili s Astrid překrásnou lekci meditací s použitím tibetských mis a misek, kterou jsme si všichni, včetně tlumočnice Šárky Kuthanové, které bychom chtěly touto cestou MOC MOC poděkovat, užili. Spokojenost a radost z prožitého času byla vzájemná, a tak jsme se domluvili, že jednou z tanečních dílen budou i meditace s mísami…

foto

v Ivančicích se "SOUSEDilo"

17.2.2018
Ve Středisku volného času v Ivančicích se sešli zájemci o vytvoření komunitní skupiny SOUSEDÉ plus z různých obcí z blízkého okolí, které pilně oslovuje krajská koordinátorka projektu Jana Heřmanová. Garantku projektu Vlastu Faiferlíkovou přišly podpořit ti, kteří už mají nějaké zkušenosti, a tak diskuse a sdílení zkušeností a samozřejmě také otázky na praktický průběh založení klubu, spolku nebraly konce. Příjemné dopoledne jsme zakončili ukázkami z činností obcí. Dostali jsme i chutné občerstvení, které zajistila domácí skupina Vančáci.

foto

Vítáme další klub SOUSEDÉ plus Knihovna Modřany

21.1.2018
SOUSEDÉ plus Knihovna Modřany vznikl jako první v roce 2018 při klubu Pohádkových čtecích babiček a dědečků v Praze 6, ve kterém si čtecí senioři vzájemně vyměňují nejen osobní pomoc, ale zároveň zkušenosti a rady v oblasti čtení dětem ve školkách. Nemusíte být jen čtecí babička či dědeček, můžete být třeba maminka, která občas potřebuje pohlídat své ratolesti a nevadí jí umýt okno, nebo student, který přinese nákup a dostane upečenou dobrou buchtu... Prostě "jeden umí to a druhý zas něco jiného.. " Jestli máte chuť přidat se k nim, bližší informace vám dodá: Brigita Kopalová na telefonu: 606 821 056.

foto

Spolupráce s projektem Implementace politiky stárnutí do krajů

19.1.2018
Dne 19.1.2018 se setkala garantka projektu SOUSEDÉ plus Vlasta Faiferlíková s krajskou koordinátorkou projektu MPSV Implemantace politiky stárnutí Věrou Kojanovou nad tématy senior v dnešní době, kvalita života ve třetím věku a dalšími tématy spojenými se seniorskou aktivizací. Těšíme se na další spolupráci a společná témata.

foto

SOUSEDÉ plus nabízejí svoje téma sousedské výpomoci pražským komunitním klubům.

16.1.2018
Dne 16.01.2018 proběhla v Týnské literární kavárně prezentace paní Vlasty Faiferlíkové o programu SOUSEDÉ Plus a představení Mezi námi, o.p.s. jako krajského koordinátora pro Prahu. Děkujeme za účast zástupcům Centra ROSA, KC Remozka, Rubikon Centra - komunitní centrum a zahrada Kotlaska, RC Routa a DelpSys.

foto

Do Nového roku všem SOUSEDŮM plus

1.1.2018
... přejeme bohatý na společné zážitky, spokojený a smysluplný rok... TOTEMový tým projektu SOUSEDÉ plus

foto

Vánoční dárek pro SOUSEDÉ plus, nový klub ve Valticích

20.12.2017
Jako krásný vánoční dárek vnímáme další SOUSEDSKOU skupinu, která vznikla v Jihomoravském kraji ve Valticích. Skupina úžasných lidiček, která si říká Veselé dozrávání a dělá spoustu "veselých" věcí se rozhodla i pro sousedskou výpomoc. Jihomoravský kraj SOUSEDY plus podpořil ve svých obcích a my věříme, že SOUSEDÉ plus budou výborným pomocníkem pro lidi, kteří v obcích žijí.

foto

Rozsvěcení vánočního stromku u TOTEMu

5.12.2017
V překrásném prosincovém podvečeru se rozsvěcel u TOTEMu vánoční stromeček. Tak jako každý rok se podával vánoční svařák, zpívali se koledy a všichni sousedé z paneláků okolo TOTEMu přišli na chvilku pobýt, popovídat a zklidnit se ve vánočním shonu. Letos bylo jinak to, že vedle sousedů jsme na akci byli i my SOUSEDÉ plus TOTEM a parádně jsme si to užili. Červené nosy máme od zimy, i když svařák byl opravdu výborný... Tak zase za rok.

foto

Ze Zlína do Plzně...

7.11.2017
Mezinárodní setkání Sousedů v Plzni bylo inspirativní, motivující, sdílené, radostné, zajímavé a nutné pro další vývoj myšlenky. Osobní setkání s Fritzem Ammerem bylo poutavé a důležité. Mezinárodní spolupráce je budoucnost pro Evropu. Víc se sem napsat nedá, ale víc toho rozhodně bylo.

foto

Setkali jsme se v rámci Evropy...

6.11.2017
Více než 40 účastníků IV.setkání Evropské sítě Zeitbank 55+ se setkalo v plzeňském TOTEMu. Setkání zahájil náměstek hejtmana Plzeňského kraje Mgr. Zdeněk Honz, který dlouhodobě myšlenku sousedské výpomoci podporuje. V průběhu třídenního setkání proběhlo v různých formách sdílení zkušeností v různých státech, kde je projekt realizován i společné plánování, jak myšlenku rozvíjet dál. Samozřejmě kromě intenzivní práce, účastníci uvítali i prohlídku večerní Plzně, ukázku tlučení domácího másla, kterou přivezli SOUSEDÉ z Vysočiny, a prohlídku TOTEMu. V neděli jsme se rozloučili a předali štafetu pro příští setkání do Rakouska.

foto

I Oslavany už mají své SOUSEDY plus

5.11.2017
Nový klub SOUSEDÉ plus se rozběhl v Oslavanech v Jihomoravském kraji. Chcete-li se přidat, nevadí, že nejste přímo z Oslavan… Kontakt: email: stanek.svatopluk@seznam.cz tel. + 420 603 578 837

foto

V Plzni se setká Evropská síť ZB 55+

20.10.2017
3. -5.11.2017 se už počtvrté uskuteční evropské setkání aktivních členů projektu Zeitbank 55+, v české verzi SOUSEDÉ plus. Po 3 letech se účastníci opět vrací do Plzeňského TOTEMu. Čeká nás společné sdílení zážitků, radostí i problémů, které s sebou každá nová myšlenka přináší. Poprvé se mezinárodního setkání zúčastní i členové skupin, které vznikly v loňském roce v našich regionech. Těšíme se na společně strávený čas a kromě důležitých otázek vážících se k projektu určitě představíme i krásná místa v Plzni a připravujeme i další malá překvapení pro oživení programu setkání.

foto

SOUSEDÉ plus na konferenci o rodinné politice v Olomouckém kraji

19.10.2017
V úžasné společnosti projektů, programů a příspěvků prezentujících mezigenerační propojování byl 18.10.2017 představen i projekt SOUSEDÉ plus. Věříme, že v příštím roce už přivítáme první aktivní SOUSEDY i v Olomouckém kraji.

foto

Setkání ve SOUSEDY ve Zlínském kraji

17.10.2017
Na krátké setkání s aktivními spolky ve Zlínském kraji se vypravila garantka projektu v ČR Vlasta Faiferlíková. Cesta ji zavedla do SVČ TYMY v Holešově, do zlínské sousedské skupiny, kterou založila krajská koordinátorka Zdeňka Černá a příjemné setkání s prezentací projektu si užila i ve zlínském Klubu důchodců, kde ji přivítaly aktivistky a zakladatelky klubu paní Jurkovičová, Matoušková a paní Jirků. Den plný sdílení zkušeností a nápadů, jak přispět k tomu, aby byl život hezčí... a že bylo nápadů, které si navzájem Plzeň a Zlín mohly vyměnit...

foto

Nová SOUSEDSKÁ skupina na Jižní Moravě

11.10.2017
V jihomoravském kraji vzniká další skupina SOUSEDÉ plus v obci Rudka. Vítáme naše nové SOUSEDY, které si užívají život ve své krásné obci a věříme, že jim ve společnosti SOUSEDŮ plus bude dobře. Chcete -li se přidat kontaktujte paní Marii Jirglovou na telefonu: 602 740 798 nebo na emailu: Jirglovamarie@seznam.cz

foto

První zářijová schůzka SOUSEDŮ v Plzni

9.10.2017
Plzeňská skupinka se sešla po prázdninách a bylo příjemné posedět, posdílet, jak se kdo měl... Přivítali jsme novou členku, vypořádali kdo komu a jak pomohl... Dali jsme si dobrou kávu a se zájmem poslouchali vyprávění jedné z nás o její cestě do Indie.I tak se dá příjemně strávit SOUSEDSKÁ schůzka. Náplně jsou různé, někdy se jdeme společně projít, někdy si naplánujeme společnou práci.Hlavní je, že jsme spolu a že jsme spolu rádi.

foto

Prezentace SOUSEDÉ plus v Karlovarském Instandu

9.10.2017
V krásném dobrovolnickém centru Instand proběhla 2.10.2017 prezentace komunitních projektů Pět P a SOUSEDÉ plus. Oba pomáhají v komunitě posilovat (a mnohdy mezigeneračně) kvalitu života. Někdy těm mladším jako například mentoringové "Pětipéčko", někdy zas starším... nejlépe formou sousedské výpomoci...Diskuse byla příjemná a věříme, že každý z programů si najde svoje příznivce.

foto

Noví SOUSEDÉ plus z Prahy

8.8.2017
Nový klub SOUSEDÉ plus se připravuje v Kulturně komunitním centru AOP - Praha 7. Chcete-li se přidat, nevadí, že nejste z Prahy 7… Kontakt: email: sara.balabanova@obcanskeporadny.cz, tel. + 420 601 141 155

foto

Prezentace projektu v pražské Prádelně

19.6.2017
Slavnostní ukončení školního roku pro seniory v Komunitním centru Prádelna v Praze 5 na Smíchově se neslo v duchu oceňování studentů zdejší Akademie. jako malý bonusový bonbonek dostali i informace o SOUSEDECH přímo od garantky projektu Vlasta Faiferlíkové a od pražské koordinátorky Lindy Obertelové, a pozvánku na podzimní Třetí festival, což je setkání aktivních seniorských uměleckých klubů v Plzni. Úžasná nálada, sousta úsměvů a těšení se ... nejen na prázdniny...Tak v babím létě nashledanou v Plzni a třeba v projektu SOUSEDÉ plus...

foto

SOUSEDÉ plus na Sousedském jarmarku v Plzní

15.6.2017
Prezentace projektu spojená s tlučením másla proběhla v rámci předletního Sousedského jarmarku v Plzni. Krajská koordinátorka Marta Vencovská podpořila TOTEM, z.s. a myšlenku projektu SOUSEDÉ plus nejen informacemi o zkušenostech z Vysočiny, ale i laskominkou vlastní výroby. Na inspiraci se přijel podívat i zájemce o koordinaci v Pardubickém kraji Jan Rydlo. Plzeňští SOUSEDÉ plus pomohli s organizací akce i s propagací projektu.

foto

Celostátní setkání krajských koordinátorů v Ivančicích

21.5.2017
Od pátku 19.5.2017 proběhlo už podruhé celostátní setkání krajských koordinátorů tentokrát v Jihomoravském kraji. Kromě organizačních věcí jsme prezentovali projekt na Slavnostech chřestu v Ivančicích. „Já dělám máslo a tady kolegyně ze Zlína zase ráda žehlí“ ozývala se na ivančickém náměstí ze stánku projektu SOUSEDÉ plus® selka amatérka Marta z Vysočiny. Praha nabídla výrobu záložek a Plzeň buton s info o projektu... Další prezentaci projektu s výrobou domácího másla plánujeme na sobotu 27.5.2017 v rámci Sousedského jarmarku v Plzni – Bolevci. Jestli chcete ochutnat čerstvé domácí máslo a dozvědět se, co všechno může skupina v projektu SOUSEDÉ plus® nabídnout… „přijďte pobejt“ v sobotu 27.5.2017 od 14:00 k TOTEMu, Kaznějovská 51, Plzeň – Bolevec.

foto

SOUSEDÉ plus® součástí Týdne pro rodinu 2017 v Jihomoravském kraji

21.5.2017
Pokud se právě nacházíte v městě Brně a chtěli byste získat informace o projektu SOUSEDÉ plus® , zastavte se na úřadě Jihomoravského kraje, kde máme umístěný panel o SOUSEDECH v rámci výstavy, kterou organizuje JM kraj, „ Mezigenerační aktivity v kontextu rodinné politiky JMK“. Výstava projektů, nejen toho našeho, prezentovaných v Týdnu pro rodinu 2017 potrvá až do 2. června 2017.

foto

Jak funguje skupina v projektu SOUSEDÉ plus?

19.5.2017
Nový leták, který názorně ukazuje, jak funguje skupina, klub, spolek v projektu SOUSEDÉ plus připravili krajští koordinátoři ve spolupráci s TOTEM, z.s. a těší se, že bude snadnější vysvětlit princip soužívání a vzájemné sousedské výpomoci.

foto

Byl jednou jeden novinář ve Zlíně

4.5.2017
Žil byl jeden mladý novinář, který si dělal svou práci a přemýšlel u ní. Byl ochotný, schopný a zvědavý. A tak když se ten novinář dozvěděl, že město podporuje vznik spolku Sousedé plus a všude se o tom šíří a spolek propaguje. Spolek řešil těžkou byrokratickou otázku s registrací a celý rok hledal sídelní adresu. Náš novinář představitele města navštívil. Tak dlouho chodil a ptal se, až se doptal. Probudil ze zakletí spící úřad a ten našel řešení. A tak se stalo, že pokud papíru nezkříží cestu jiný spící úřad, pak bude mít spolek Sousedé plus – Zlín ještě letos svoje sídlo a tím i úředně potvrzenou existenci. A to vše díky chrabrému a odvážnému novináři, který se nejmenuje Honza, ale Ondřej. Ondřej Holubec. Díky Ondro!

foto

Robinsonky

4.5.2017
Dne 3.5.2017 proběhlo jednání o spolupráci SOUSEDÉ plus Zlín se skupinou Robinsonky z Želechovic. Paní Bílková, která za Robinsonky jednala, ocenila myšlenku Sousedů a zvažuje založení klubu SOUSEDÉ plus pod Robinsonkami. Vzájemné propojení obou skupin by bylo přínosné v mnoha ohledech. Tak snad to vyjde! Zapsala koordinátorka pro Zlínský kraj Zdeňka Černá

foto

Dubnová "tour" se SOUSEDY po ČR

3.5.2017
V měsíci dubnu jsme s filosofií sousedské výpomoci navštívili město Poděbrady, Pardubice a prezentací zasáhli i do Královehradeckého kraje. 2.5.2017 pak proběhla prezentace i diskuse o SOUSEDECH v Brně na workshopu Dobrovolnictví ve veřejné správě. Doufáme, že informace dorazila až k vám a těšíme se, že se přidáte ... :-)

foto

"SOUSEDÉ" v Möllnu si pomáhají už 11 let

3.5.2017
10. – 13.4.2017 se česká výprava SOUSEDÉ plus® zúčastnila krásné oslavy jedenáctého výročí založení spolku Zeitbank 55+ v Möllnu. Bylo krásné být při tom a uvědomit si, že sousedská skupina, která má více než 100 aktivních členů, může fungovat více než 10 let. Kromě oslavy místního spolku jsme našli čas i na sdílení, plánování a přípravu setkání Evropské sítě Zeitbank 55+, které se letos vrací po třech letech opět do České republiky. Plzeň uvítá aktivní SOUSEDY ze všech 3 zemí ve dnech 3 – 5.11.2017.

foto

SOUSEDÉ plus v Holešově na Zlínsku

10.4.2017
Dne 6.4. se uskutečnila první řádná schůzka členů klubu Sousedé plus TyMy v Holešově. Pozvání dostali i kolegové ze Zlína. "Sešli jsme se s partou příjemných dam,atmosféra byla velmi přátelská. Všichni byli zvědaví na historii SOUSEDŮ, jaké jsou zkušenosti, jaké služby se vyměňují, co lidi nejvíc láká, co jim nejvíc vadí, jak funguje oslovování nových členů, jaké jsou výhody, kterých mohou využít" říká Zdeňka Černá, krajská koordinátorka, zároveň zakládající členka zlínských SOUSEDŮ plus. "Dostali jsme krásné přání k Velikonocům, drobný keramický dáreček a pozvání na další akce TyMy. Moc se do Holešova opět těšíme. Příště plánujeme přivézt s sebou ještě další členku naší skupinky, která se bohužel této výpravy z časových důvodů účastnit nemohla."

foto

SOUSEDÉ pomáhají i mimo svůj kruh...

10.4.2017
TOTEMoví SOUSEDÉ připravili sobě i maratonským závodníkům PILSEN TRAI krásnou sobotu... Dobrovolnicky zabezpečili organizaci jednotlivých občerstvovacích stanic a někteří hlídali křižovatky, aby závodníci nebloudili... Byla to jiná SOUSEDSKÁ sobota... Po závodě gulášovka, pivíčko... prostě tak pěkně posousedsku... :-)

foto

Rok 2017 a SOUSEDÉ plus® v plném proudu...

18.2.2017
Ve středu 15.2.2017 se setkali krajští koordinátoři v Praze. Úžasnou hostitelkou byla naše kolegyně Linda, která nám představila prostory mezigeneračního projektu Mezi-námi o.p.s. Diskutovali jsme, jak se nám aktuálně daří a jak dál v "sousedských" regionech. Připravili jsme interaktivní prezentaci filosofie "sousedů", kterou vyzkoušíme v květnu na Slavnostech chřestu v Ivančicích, kam vás všechny srdečně zveme, probrali podporu, kterou TOTEM, z.s. může k rozvoji projektu v regionech nabídnout. Těšíme se na to, co nám další projektový rok přinese a s kým se v české výpravě, složené z aktivních účastníků projektu SOUSEDÉ plus, v listopadu 2017 setkáme na Setkání Evropské sítě ZB 55+, které se bude po 4 letech opět konat v Plzni.

foto

Jak jsem se seznámila se SOUSEDY

6.2.2017
Od ledna 2017 jsem koordinátorem projektu SOUSEDÉ plus®. Vždy, když člověk vstupuje do něčeho nového, je dobré seznámit se s lidmi, kteří jsou součástí. Moje první setkání proběhlo v pátek 3.2.2017 se skupinou SOUSEDŮ z TOTEMu v Plzni. Společně jsme tvořili obrázky malované barvami. Přes pochybnosti, že já vlastně vůbec malovat neumím, jsem se díky příjemné a pohodové atmosféře, která zavládla, ponořila do barev. Výsledek byl nad očekávání dobrý, ale o to vlastně vůbec nešlo. Poznala jsem skupinu fajn lidí, kteří společně věří v dobrou věc, setkávají se a mohou se jeden na druhého spolehnout.

foto

SOUSEDÉ plus Vančáci... kde je hledat???

3.1.2017
Další ze skupin, která se do naší SOUSEDSKÉ sítě přidává na sklonku roku 2016 jsou SOUSEDÉ plus z Ivančic... Věříme, že rok 2017 pro ně bude skvělý a zajímavý... a přinese jim nové zážitky, možnosti i uvědomění si, jak je důležité mít jeden druhého na dosah... Vítejte SOUSEDÉ ...

foto

SOUSEDÉ plus v kraji Jihočeském...

3.1.2017
S koncem roku jsme do sítě SOUSEDÉ plus přivítali další 2 komunitní skupiny. Prachatická sice pracuje už od měsíce října a z jejich vyprávění na celostátním setkání v Plzni dýchalo, jak jim setkávání svědčí a jak je baví, ale přihláška dorazila s malým zpožděním, tak je vítáme až teď... Vyprávění oslovilo i účastníky z Volar a tak současně dorazila i jejich přihláška...Také s nimi se těšíme na spolupráci...

foto

Přání do nového roku 2017

1.1.2017
Přejeme v nadcházejícím roku 2017 všechno dobré, krásné a úžasné všem stávajícím i budoucím SOUSEDŮM...

foto

SOUSEDÉ plus mají svůj roll up...

1.1.2017
Na celostátním setkání v Plzni měl svoji premiéru projektový roll up s překrásnými fotografiemi sousedů z plzeňského klubu...

foto

První celostátní setkání SOUSEDÉ plus v Plzni

30.12.2016
16. – 17. 11.2016 proběhlo historicky první Celostátní setkání SOUSEDÉ plus® pod záštitou radního pro sociální věci Plzeňského kraje Mgr. Zdenka Honze. Pro 37 účastníků byl připraven bohatý program složený z informací o historii projektu ZB 55+ a SOUSEDÉ plus, diskusí a sdílení zkušeností ze zakládání spolků a klubů, a samotného spolkového, klubového života... Jedním s diskusních klubů byl i koordinátorský, který evaluoval průběh realizace projektu v roce 2016. Pro účastníky byla připravena i prohlídka Loosových interiérů v Plzni a návštěva Plzeňského pivovaru.

foto

Prezentace SOUSEDÉ plus v Olomouckém kraji

30.12.2016
Také do Olomouckého kraje dorazila informace o projektu a filosofii SOUSEDÉ plus. První prezentace proběhla ve volnočasovém zařízení Dům dětí a mládeže a další pak při setkání Krajské rady seniorů Olomouckého kraje. Předsedkyně Krajské rady seniorů paní Milena Hesová přislíbila pomoc s propagací projektu v regionu. Těšíme se na spolupráci a věříme, že i pro SOUSEDY v Olomouckém kraji budeme dobrými partnery.

foto

Dva nové kluby na Vysočině...

30.12.2016
Dva nové kluby jsme přivítaly do našich řad v prosinci 2016 na Vysočině. Vítáme SOUSEDY z Chotěboře a z malé vesničky u Havlíčkova Brodu z Lípy. Držíme palce a těšíme se na zprávy, jak se na Vysočině SOUSEDŮM daří...

foto

Nový klub SOUSEDÉ plus v Praze

29.12.2016
Vítáme nové "SOUSEDY, kteří vznikli v Praze 6. Klub byl založen lidmi a seniory pohybující se kolem Klubu pohádkových čtecích babiček a dědečků Mezi námi. Vítáme je k nám a držíme palce, aby jim vzájemná pomoc a výměna služeb a službiček zpříjemňovala život...

foto

MAS a myšlenka projektu SOUSEDÉ plus...

29.12.2016
Myšlenka projektu sousedské výpomoci a budování komunitních skupin zaujala Místní akční skupiny nejen v Plzeňském kraji. V prosinci 2016 proběhly prezentace "MASkám" na Vysočině i v oblasti Plzeň - jih. Těšíme se na spolupráci a věříme, že i pro Místní akční skupiny v jiných krajích bude filosofie SOUSEDÉ plus inspirací pro rozvoj komunit...

foto

I přes sněhovou vánici SOUSEDÉ plus zavítali do Liberce...

29.12.2016
I přes intenzivní varování meteorologů a České televize jsme se nenechali odradit a 3.12.2016 večer jsme dorazili do Liberce, aby mohla proběhnout prezentace ve Středisku volného času Narnie... Přivítal nás překrásný domeček, určený k volnočasovým aktivitám bez rozdílu věku s úžasným přátelským klimatem... Diskuse vedla ke společnému závěru, že by podobná sousedská skupina našla své místo i v Libereckém kraji.. a možná, že by nemusela být jen jedna ... tak uvidíme... Pokud by někdo z Libereckého kraje měl chuť se do toho pustit..., obraťte se na Vlastu Faiferlíkovou, něco s tím uděláme... :-)

foto

Prezentace SOUSEDÉ plus v Ústeckém kraji

28.11.2016
Myšlenka projektu SOUSEDÉ plus pronikla koncem listopadu 2016 i do Ústeckého kraje. Prezentace proběhla v Dobrovolnickém centru a v překrásné budově Hraničář - Ústí. Zájemci o sousedské setkávání a vzájemnou výpomoc se mohou informovat v DCUL.

foto

Kraj Vysočina podpořil své SOUSEDy plus

28.11.2016
Děkujeme radním z kraje Vysočina za podporu projektu SOUSEDÉ plus v regionu. Právě teď se koordinátorka Marta Vencovská intenzivně věnuje prezentacím myšlenky sousedské výpomoci a věříme, že brzy vzniknou první kluby, spolky i na Vysočině.

foto

I. celostátní setkání SOUSEDÉ plus

28.11.2016
V listopadu 2016 proběhlo historicky první celostátní setkání zástupců aktivních klubů a spolků SOUSEDÉ plus pod záštitou radního pro sociální věci Plzeňského kraje Mgr. Zdenka Honze. . Pro 37 účastníků byl připraven bohatý program složený z diskusí o průběhu projektu, zkušeností ze zakládání spolků a klubů, zážitků ze samotného spolkového, klubového života... probírali jsme i funkčnost Aplikace SOUSEDÉ plus a přišli na spoustu věcí, kterými je možné projekt vylepšit, podpořit...nechyběl ani turistický program - tentokrát to byla prohlídka Loosových interiérů v Plzni.

foto

Další kolo prezentací ve Zlínském a Jihomoravském kraji

28.11.2016
Jedním z míst, kde myšlenka projektu zaujala jsou Střediska volného času a Domy dětí a mládeže. Začínáme připravovat nové kluby v Ivančicích a Holešově.

foto

1. celorepublikové setkání SOUSEDŮ plus

20.10.2016
Ve dnech 16.-17. listopadu se v Plzni uskuteční první celorepublikové setkání všech, kdo jsou zapojeni do projektu SOUSEDÉ plus. Sjedou se krajští koordinátoři, vedoucí všech spolků, členové spolků i zájemci o zapojení do projektu. Hlavní bude výměna zkušeností, vzájemné inspirování, diskuze, ale dojde i na zábavu. Na všechny se moc těšíme!

foto

Mezinárodní konference o demografických změnách ve společnosti

19.10.2016
Jedním z diskutovaných témat na mezinárodní konferenci zacílené na demografické změny, kterou pořádalo MPSV v termínu 3 - 4.10.2016 byly i příklady dobré praxe zacílené na podporu kvalitního života ve stáří. I projekt SOUSEDÉ plus pomáhá seniorům nejen k pocitu bezpečí, pohody, pospolitosti, když už síly tolik nestačí...dává nové přátelské vztahy a podporuje pocit smysluplnosti života v pomoci druhým.

foto

Vznik klubu SOUSEDÉ plus KOS Mokřiny

6.10.2016
Další sousedský klub byl založen v Karlovarském kraji, a sice pod křídly Komunitního osvětového společenství z.s. Kdo by měl zájem o začlenění, může se obracet na vedoucí klubu, Gabrielu Moravíkovou.

foto

Získali jsme ochrannou známku SOUSEDÉ plus®

19.9.2016
Počátkem září 2016 jsme dostali oznámení, že námi přihlášená ochranná známka byla zapsána do rejstříku ochranných známek, a to pod číslem zápisu: 354559. Tím získáváme výlučné právo na její užívání a jsme oprávněni používat spolu s ochrannou známkou značku ®. Zatím budeme používat současné SOUSEDÉ plus a v budoucnu upravíme logo a všechny materiály na SOUSEDÉ plus®. Děkujeme našemu dlouholetému partnerovi AK Svejkovský, Kabelková, Šlauf a spol. za právní službu, týkající se zajištění ochranné známky, poskytnutou jako sponzorský dar.

foto

Reportáž o SOUSEDECH plus v pražském rozhlase Proglas

19.9.2016
Příjemnou hodinku v živém vysílání z Prahy prožila Vlasta Faiferlíková společně s redaktorem rádia Proglas Petrem Smolkem v pátek 9.9.2016 v diskusi o projektu SOUSEDÉ plus. O čem všem si spolu povídali si můžete poslechnout i vy... CESTA K POŘADU: www.proglas.cz /Audioarchiv/Živě z Prahy/ SOUSEDÉ plus PŘÍMÝ ODKAZ: www.proglas.cz/detail-poradu/2016-09-09-09-30.html

foto

Vznik klubu v Hodoníně

2.8.2016
Jihomoravská koordinátorka, Maruška Oujezdská, získala pro náš projekt další zapálené lidi. Nový klub nese název SOUSEDÉ plus CPR Hodonín, pod svá křídla si jej totiž vzalo Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín. Vítejte, noví Sousedé, ať najdete mnoho dalších nadšených členů.

foto

Podpora od Jihočeského kraje

22.7.2016
Dalším krajem, který podpořil projekt SOUSEDÉ plus, je Jihočeský kraj. Zdejší koordinátor, Zdeněk Krejsa, je už jen krůček od založení nového spolku v Prachaticích. Proběhla také prezentace ve Volarech a v plánu je Vimperk. Budeme se těšit na nové "přírůstky".

foto

Jak se daří SOUSEDŮM plus v krajích ČR? Kraj Jihomoravský…

5.7.2016
V průběhu měsíců května a června proběhly prezentace naší krajské koordinátorky Marie Oujezdské ve Vyškově, Šlapanicích, Tišnově, Hustopečích a v Hodoníně, kde už vznikl i první klub v regionu SOUSEDÉ plus Hodonín a začíná připravovat výměnu služeb, hodin a nápadů, jak být spolu a jak být pro sebe navzájem. Spolupracujeme s koordinátory komunitního plánu v různých obcích v regionu a chystáme se do Moravského Krumlova, Znojma a dalších obcí. Prezentace proběhly také v Seniorpointu v Brně a pozvání přijali i vedoucí KLASů v brněnském centru pro rodinu.

foto

Setkání Evropské sítě Zeitbank 55+ tentokrát v Norimberku

5.7.2016
Třídenní setkání Evropské sítě Zeitbank 55+, jehož zakládajícím členem je TOTEM, z.s., se konalo již potřetí, tentokrát v Norimberku. Zhodnotili jsme, jak se projektu v každé domovské zemi daří, jaké jsou další společné cíle a směřování a naplánovali konkrétní kroky ke společnému rozvoji komunitní podpory a vzájemné sousedské výpomoci, v národní i evropské úrovni. Rakouští i němečtí partneři velmi pozitivně hodnotili podporu státní správy i samosprávy, kterou pro projekt máme, i naši aktivitu a výsledky.

foto

SOUSEDÉ plus nejsou jen o výměně hodin...

23.6.2016
Plzeňská skupina SOUSEDÉ plus TOTEM zakončila sousedskou předprázdninovou sezonu společnou návštěvou překrásného benefičního koncertu TIME v plzeňské synagoze. Děkujeme za "volňásky" věnované Mezigeneračnímu a dobrovolnickému centru TOTEM, z.s. panem místostarostou MO Plzeň 1 Jiřím Uhlíkem. I když se nedostalo na všechny "sousedy", byli jsme rádi při tom... :-) Výlety, návštěvy koncertů nebo divadla se staly běžnou součástí našeho společného "sousedění"... Moc si to užíváme... Přidejte se k nám... V Plzni a nebo jinde v ČR...

foto

Píší o nás

23.6.2016
Článek o zlínské skupině SOUSEDÉ plus najdete na zlin.idnes.cz/komunitni-vypomoc-ve-zline-dfa-/zlin-zpravy.aspx

foto

Hlavní město Praha podpořilo koordinaci projektu SOUSEDÉ plus v Praze

20.6.2016
Děkujeme Magistrátu hlavního města Prahy za dotační podporu projektu pro zájemce z Prahy, kterou využijeme pro vytvoření pozice krajského koordinátora a listopadové setkání aktivních členů SOUSEDÉ plus v Plzni. . V Praze už funguje první klub SOUSEDÉ plus Celesta Praha a proběhly prezentace v různých městských obvodech. Těšíme se na nové přírůstky a nové přátele na sdílení zkušeností...

foto

Další dva kluby založeny!

8.6.2016
Vítáme nové přírůstky - včera byly podepsány licenční smlouvy a tím založeny další kluby - jihočeský klub SOUSEDÉ plus Aktiv České Budějovice a pražský klub SOUSEDÉ plus Celesta Praha. Přejeme panu Batystovi do Českých Budějovic a paní Toufarové do Prahy, ať se jim kluby rozrůstají o nové aktivní členy a dobře se jim daří naplňovat poslání projektu.

foto

Podpora krajů ČR SOUSEDŮM plus...

5.6.2016
Děkujeme Zlínskému, Jihomoravskému a Plzeňskému kraji za finanční podporu koordinace projektu v jejich regionech. V průběhu měsíce května 2016 byly podepsány první dotační smlouvy. Realizaci projektu podpořilo i MPSV. Krajští koordinátoři prezentují myšlenku sousedské výpomoci a získávají další zájemce...

foto

První skupina SOUSEDÉ plus Zlín zahajuje činnost

9.5.2016
První skupina SOUSEDÉ plus, která vznikla ve Zlínském kraji, přímo ve městě Zlín, už začala vyměňovat vzájemné služby a setkávat se, sdílet zkušenosti nejen ze sousedské výpomoci, ale i z běžného života, tak jak bývá zvykem mezi přáteli. Zatím jsou na začátku vzájemného poznávání, ale mají podporu báječné Zdeňky Černé, Romana Herinka, svého města a Zlínského kraje. Pokud hledáte báječnou partu lidí, kteří žijí ve Zlíně a nebojí se dát ale i přijmout pomocnou ruku, navštivte je při jejich dalším setkání. Kde se scházejí? V Seniorpointu, Třída T. Bati 204, tentokrát v pátek 20.5.2016 ve 13:30.

foto

Setkání s pražskými koordinátorkami v TOTEMu 9.5.2016

9.5.2016
Výměna informací, sdílení zkušeností, administrace rozjezdu SOUSEDŮ plus v Praze... To byla náplň dnešního milého setkání s koordinátorkami z Mezi námi o.p.s., které se o "SOUSEDY" budou starat v Praze... Máme velikou radost, protože se rozjíždíme a SOUSEDÉ začínají žít a podporovat se v regionech...

foto

Setkání a příprava prvních kroků k SOUSEDŮM plus Jihomoravském kraji

9.5.2016
Ve čtvrtek 5.5.2016 se v TOTEMu uskutečnila schůzka, která rozbíhá SOUSEDY plus v regionu Jihomoravského kraje. Pokud vás zaujala myšlenka projektu, už je možné obrátit se na paní Marii Oujezdskou z Národního centra pro rodinu v Brně. Dostanete všechny informace a další podporu k založení skupiny SOUSEDÉ plus nebo nabídku se k už založené skupině přidat. SOUSEDÉ plus se rozbíhají a vy můžete být u toho s námi…

foto

I magistrát hlavního města Prahy zaujala myšlenka SOUSEDÉ plus

29.4.2016
Dne 27.4.2016 jsme byli pozváni na jednání ohledně možností podpořit implementaci projektu v hlavním městě Praha. Mluvilo se o možnosti kofinancování regionálního koordinátora, propagaci a další podpoře, které si velmi vážíme a máme z í radost. V Praze už vzniká první skupina "SOUSEDÉ plus Celesta" a také ve vzdělávacím centru Elpida uvažují o nápadu komunitní výpomoci... O celý region se budou starat kolegové z Mezi námi o.p.s. a Linda Obrtelová.

foto

Projekt SOUSEDÉ plus se „zhmotňuje“

28.4.2016
..a to v podobě 7 krajských koordinátorů. Ve středu 27.4.2016 proběhlo v Praze v Centru Elpida jejich zaškolení v přítomnosti zástupců MPSV paní Denisy Pechové a její kolegyně. Už v 7 krajích má projekt kladné ohlasy a zároveň i 7 skvělých lidí, kteří budou projekt dále propagovat, zastupovat a šířit jeho myšlenku. Ti dostali maximum informací, materiálů a energie, aby se dali do práce a aby v jejich krajích začaly vznikat komunitní spolky (nejen) seniorů. Paní Zdeňka Černá s Mgr. Romanem Herinkem dokonce už přivezli skvělou zprávu o vznikajícím spolku SOUSEDÉ plus Zlín.

foto

Děkujeme za krásný článek v regionálním tisku - Zlínský kraj

11.3.2016
Každá zpráva o našem snažení pomáhá a motivuje... děkujeme do Zlínského kraje za zveřejnění informací o SOUSEDECH plus ...

foto

Prezentace SOUSEDÉ plus na setkání Komise Rady AKČR pro sociální věci

11.3.2016
V únoru 2016 paní radní Zlínského kraje Mgr. Taťána Valentová Nersesjan za podpory pana radního Plzeňského kraje Mgr. Zdeňka Honze, prezentovala myšlenku projektu SOUSEDÉ plus členům Komise Rady AKČR pro sociální věci. Postupně hledáme spolupracovníky a aktivní zájemce v jednotlivých krajích, abychom začali vytvářet fungující síť a těšíme se na první založené kluby a spolky, které do projektu vstoupí.

foto

Koordinátorské setkání v Brně, leden 2016

14.2.2016
V překrásné, domorodci oblíbené kavárně mimo centra města, která je zároveň brněnským funkcionalistickým skvostem, jsem se sešla 27.2.2016 s našimi krajskými koordinátory za Jihomoravský a Olomoucký kraj Petrou a Leošem. Probírali jsme důležité informace, fungování připravované Aplikace SOUSEDÉ plus a pojmenovávali všechny důležité momenty a úkoly, abychom dokázali myšlenku projektu a vzájemné sousedské výpomoci co nejrychleji a co nejlépe nabídnout všem, kteří ji potřebují.

foto

Prezentace SOUSEDÉ plus ve Zlínském kraji

14.2.2016
Začátek roku je pro SOUSEDY plus opět velmi aktivním obdobím. První jednání ve Zlíně proběhlo s paní radní pro sociální problematiku Mgr. Taťánou Valentovou Nersesjan, která se osobně zúčastnila i odpolední prezentace pro zástupce regionu. Pro přípravu prezentace i uvedení "sousedské" myšlenky v reálný život jsem ve Zlíně získala úžasnou dvojici koordin átorů paní Zdenku Černou a Mgr. Romana Herinka a nemohla jsem si přát ani lepší průvodce překrásným městem na druhém konci republiky.

foto

Pilotní ověřování Aplikace SOUSEDÉ plus, leden 2016

14.2.2016
V počátku roku 2016 jsme začali pilotně ověřovat dlouho očekávanou Aplikaci SOUSEDÉ plus, která bude síťovat spolky, kluby SOUSEDŮ, evidovat všechny potřeby a nabídky, informovat o aktuálním i historii projektu a bude spojovacím článkem mezi všemi zájemci i aktivními účastníky sousedkých výměn.

foto

Změna názvu a loga projektu "SOUSEDÉ plus", leden 2016

14.2.2016
V roce 2015 jsme s podporou dotačního titulu MPSV připravili implementaci projektu do regionů ČR. Vzhledem k tomu, že název projektu SOUSEDÉ 55+ v průběhu realizace projektu (2015) byl jinou právnickou osobou v dubnu 2015 zaregistrován a použit s obsahem, který pracuje s cílovou skupinou seniorů, ale nepracuje s pravidly Zeitbank 55+ (které jsme se v rámci partnerství Evropské sítě Zeitbank 55+ pro realizaci v ČR zavázali dodržovat), byli jsme nuceni aktualizovat název projektu na „SOUSEDÉ plus“.

foto

Křížem krážem českou republikou se Sousedy 55+, prosinec 2015

4.2.2016
Hodina H v Pelhřimově, organizace, která pro svoje seniory, a nejen pro ně, prezentaci připravila, je mezigenerační, volnočasové centrum, které má podobnou historii jako TOTEM, z.s. V rámci EU fondů získala prostor, který zrekonstruovala a nyní v něm nabízí možnost seberealizace každému, kdo přichází, nabízí anebo potřebuje… prostor, radu, podporu, radost a společnost druhých lidí. Více zde: www.totem-rdc.cz/novinky/krizem-krazem-ceskou-republikou-se-sousedy-55.htm

foto

Ocenění dobrovolnické práce plzeňským primátorem Anděl 2015, prosinec 2015

4.2.2016
V rámci SOUSEDÉ plus byly SOUSEDÉ Sulkov - Líně i TOTEMový sousedský klub 3.12.2015 primátorem města Plzeň panem Martinem Zrzaveckým oceněni za dobrovolnickou práci pro region. Mimo výměny hodin mezi sebou pomáhají v Základní škole v Líních, hrají divadlo a nabídli i "Sociální konto 100 dobrovolnických hodin" pro ty, kteří v obcích potřebují okamžitou pomoc - např. po návratu z nemocnice apod.

foto

Prezentace projektu Brno, 10.11.2015

4.2.2016
Myšlenka komunitních skupin a vzájemné sousedské výpomoci, která velmi koresponduje s aktuálními tématy rodinné politiky, zazněla v rámci prezentací projektu SOUSEDÉ 55+ i na velké a zajímavé konferenci v Brně. Se zájmem jsem 10.11.2015 poslouchala všechny příspěvky, které na konferenci zazněly. Zajímavé shrnutí výstupů auditu „family friendly community“ a konkrétní příklady, jak lze podpořit život v obci tak, aby se v ní žilo přátelsky a příjemně, připomenutí si, co může a nemůže pro příznivý život kohokoli z nás... Více zde: www.totem-rdc.cz/novinky/sousede-55-zastaveni-ctvrte.htm

foto

Prezentace projektu Prachatice, 6.11.2015

4.2.2016
Druhou pozvánku k prezentaci Sousedů 55+ jsem dostala od paní Hanky Rabenhauptové, koordinátorky Komunitního plánování města a „duše“ všech proseniorských akcí, aktivit, podporovatelky spolků a propojovatelky všeho, co dělá život v Prachaticích krásný a smysluplný… Mým milým hostitelem byl ředitel Dobrovolnického centra v Prachaticích Mgr. Zdeněk Krejsa. S prachatickými seniory a s prezentací seniorského života v jejich městě jsem měla příležitost seznámit se několikrát… Více zde: www.totem-rdc.cz/novinky/totem-pokracuje-s-prezentaci-projektu-sousede-55-v-cr.htm

foto

Setkání Evropské sítě Zeitbank 55+ v listopadu 2015

4.2.2016
Jednou za rok se setkávají aktivní spolky a kluby ZB 55+ a čeští SOUSEDÉ 55+ a vyměňují si zkušenosti, které během uplynulého roku získaly. Rakouští, němečtí a čeští partneři sdílejí posuny v národním konání v projektu a společně plánují další spolupráci na evropské úrovni. Letošní setkání připravili senioři z Freiburgu 2.-4.11.2015 v krásném prostředí kláštera Heiligkreuztal. Na programu byly prezentace jednotlivých zemí, nová témata aktuálně reagující na dění v Evropě a samozřejmě i lidská sdílení. Česká výprava... Více zde: www.totem-rdc.cz/novinky/sousede-55-v-evrope-i-doma.htm

foto

Prezentace projektu SOUSEDÉ 55+ v Třebíči v říjnu 2015

4.2.2016
V průběhu roku 2015 jsme začali realizovat projekt „Příprava implementace programu Sousedé 55+ (dle rakouského projektu Zeitbank 55+) do regionů České republiky“ podpořeného dotačními prostředky MPSV. Jednou z hlavních aktivit projektu je jeho prezentace v dalších regionech v ČR a získání partnerů pro další implementaci spolků/klubů SOUSEDÉ 55+ v období 2016–2017. První zastávka: Město Pointů = „krásných lidských puntíků“ Třebíč. V rámci projektu jsem ve středu 21.10.2015 vyrazila na první prezentaci... Více zde: www.totem-rdc.cz/novinky/trebic.htm#

foto

Podpora přípravy implementace projektu do regionů ČR, září 2015

4.2.2016
TOTEM, z.s. získal podporu MPSV a dotační prostředky pro projekt Příprava implementace programu SOUSEDÉ 55+ do regionů České republiky a rozjíždí prezentaci projektu po jednotlivých krajích ČR. Zároveň ze získaných peněz vzniká „Startovací balíček“ pro zájemce o zapojení do projektu – metodika a webová aplikace.

foto

Závěrečná konference projektu Rovnost šancí na Vysočině, Valeč - listopad 2014

4.2.2016
Myšlenka projektu dostala příležitost na panelové diskusi při Závěrečné konferenci projektu Rovnost šancí na Vysočině. Prezentace vzbudila velký zájem mezi přítomnými. Navázali jsme spoustu zajímavých kontaktů s příslibem další spolupráce.

foto

Setkání Evropské sítě Zeitbank 55+ v Plzni v říjnu 2014

4.2.2016
„Já umím to a ty zas tohle …“, princip, který i v Plzni pomáhá seniorům zvládat všechny situace běžného života. Ve dnech 16. – 18. 10. 2014 se v Plzni, pod záštitou Mgr. Zdeňka Honze, člena Rady Plzeňského kraje pro oblast sociální věci, konalo historicky první setkání Evropské sítě Zeitbank 55+. Projekt Zeitbank 55+, který byl v letech 2012 – 2013 realizován v rámci přeshraniční spolupráce Rakouska, Německa a České republiky, sdružuje komunitní kluby a skupiny, kde si účastníci navzájem poskytují podporu... Více na www.totem-rdc.cz/novinky/ja-umim-to-a-ty-zas-tohle.htm#

foto

Založení Evropské sítě Zeitbank 55+, ukončení projektu ZB 55+, únor 2014

4.2.2016
Setkání partnerů projektu ve Schlierbachu, založení Evropské sítě Zeitbank 55+.

foto

Vznik prvních spolků v ČR, listopad 2013 - únor 2014

4.2.2016
Vznik prvních spolků v České republice, které pilotně ověřovaly možnosti realizace programu v České republice a které úspěšně fungují i v současnosti v Plzni a v Líních.

foto

Po roce práce i TOTEM - RDC mohl sdílet zkušenosti, prosinec 2013

4.2.2016
Schlierbach – setkání a výměna zkušeností zájemců o vytvoření prvních českých spolků s rakouskými partnery.

foto

Prezentace projektu SOUSEDÉ 55+ na Vysočině, listopad 2013 a listopad 2014

4.2.2016
V rámci projektu Rovnost šancí na Vysočině jsme projekt prezentovali na seminářích pro Neziskové organizace a zastupitele obcí. Myšlenka projektu k naší velké radosti velmi zaujala posluchače.

foto

Prezentace projektu SOUSEDÉ 55+ na dvoudenním semináři Angažovanci, Kraj Vysočina, září 2013

4.2.2016
Na prezentaci praktických poznatků o projektu Sousedé 55+ a o možnostech přenosu převzatého modelu Zeitbank 55+ z Rakouska do České republiky, jsme byli pozváni z KÚ Vysočina, který realizoval Dvoudenní vzdělávací program "Angažovanci – jak na zlepšení podmínek v místě kde žiji" ve Víru na Žďársku. Zástupci obcí a neziskových organizací se zde učili využívat efektivních nástrojů pro práci s veřejností. Konkrétními zkušenostmi doplnil probíraná témata i zástupce Úřadu Dolnorakouské zemské vlády, rakouského partnera projektu Karl Trischler.

foto

Další setkání s partnery projektu, sdílení zkušeností, červen 2013

4.2.2016
Koordinační setkání ve Freiburgu, výměna zkušeností, příprava Analýzy výsledků realizace Zeitbank 55+ a jeho přínosu pro řešení společenských a demografických změn.

foto

Koordinační setkání s partnery, vstup TOTEM - RDC do projektu Zeitbank 55+, únor 2013

4.2.2016
Koordinační setkání projektu Zeitbank 55+ v Plzni únoru 2013 projednalo již výsledky uskutečněné přípravné práce na pilotním ověřování možností realizace projektu ZB 55+ v České republice a stanovilo kroky dalšího postupu. Organizace TOTEM, z.s. (tehdy ještě TOTEM – RDC) byla jmenována vedoucí organizací pro přípravu a později vedení spolků Zeitbank55+ v České Republice, schválení názvu projektu pro Českou republiku SOUSEDÉ 55+.

foto

Sdílení zkušeností již fungujících spolků v rakousku a Německu, leden 2013

4.2.2016
Studijní návštěva pracovních skupin v lednu 2013 ve Schlierbachu byla dalším jednáním zástupců projektu. Účastnily se rakouské a německé založené spolky Zeitbank55+ i potenciální zájemci, i z České republiky.

foto

První setkání s rakouskými partnery, září 2012

4.2.2016
Úvodní jednání v říjnu 2012 ve Schlierbachu za účasti zástupců všech partnerů sloužilo k přednesení úvodu k projektu rakouskou stranou a k probrání některých podrobností a zvláštností na rakouské straně oproti českým zvyklostem.


Autor řešení, administrátor: Roman Miškovčík Plzeň, Grafika: Hanja.eu
Všechna práva vyhrazena ©2022 TOTEM, z.s.